Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Sommarro IF Seniorer
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Sommarro IF Seniorer.
Seniorer
Följ oss för uppdateringar
Fredag den 11 maj spelades det äntligen seniorfotboll på Mariebergs IP igen. Efter att förra matchen mot Karlstad BK blivit flyttad till Ilanda IP så var planen nu i speldugligt skick.
Något skönspel bjöds det dock inte på men gott om kamp försiggick över hela planen.
Sommarro tog ledning tidigt genom Hounar Moradian som var kylig när han fick läget inne i straffområdet. Som sagt så var det inget vackert spel som matchen bjöd på och i större delen av matchen så skapades det inte så många lägen. Men det skulle uppkomma två lägen i andra som skulle visa sig vara avgörande.
Skoghall fick ett gyllene läge att kvittera då bollen efter lite flipperspel i straffområdet hamnade hos en spelare i Skoghall som hade öppet mål. Som tur var så stod Anders Rekkedal där på mållinjen och kunde rädda med bröstet och sedan rensa iväg bollen. Det andra läget kom efter en långboll där Skoghalls målvakt kom på mellanhand och Oskar Jonasson iskallt kunde lobba in bollen och en 2-0 ledning till Sommarro.
Efter det så hade Skoghall några halvchanser och ett riktigt bra läge, men det räddade vår målvakt Marcus Andersson snygg och fick därmed hålla sin andra nolla i Sommarro.
Precis som tidigare så var det en bra laginsats som gjorde att vi gick segrande ur striden. Vi har visat i våra tre första seriematcher att det är svårt att göra mål på Sommarro. Nu är det bara att fortsätta att jobba vidare på samma sätt, då kommer vi förhoppningsvis få uppleva fler positiva resultat.
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera