Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Som United FF
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Som United FF.
Som United FF
Följ oss för uppdateringar
Sommaren är slut, skolorna har börjat och vi har redan fått in höstrusket över Stockholm. Efter en fantastisk sommar med massor av värme och sju veckors sommarcamp med Som United så kommer då hösten även till oss.
Vår sommarcamp som var helt gratis för alla barn och ungdomar var inget annat än en lyckad sommarcamp. Med över 350 spelare både killar och tjejer i alla olika åldrar som slöt upp varje dag nere på Knutby BP, så var det fotboll som gällde denna sommar.
Nu kan man efter denna sommarcamp tro att det bara ska bli en lång, tråkig och seg höst och vinter – Men ack så fel!
Nu har höstsäsongen dragit i gång och som den har ”sparkat” i gång.
Under lördagen var i stort sett alla våra lag på olika planer och spelade match. Detta betyder nästan 300 spelare som drar på sig Som Uniteds matchställ och som stolt representerar klubben som växer mest i Rinkeby – Tensta och kanske i hela Järvaområdet!
Eftersom man inte ska räkna resultat så ska vi inte nämna några siffror när det gäller hur det slutat i de olika matcherna. Men vi kan med stolthet slå oss för bröstet och säga att vi ligger långt fram i utvecklingen när det gäller att spela en rolig och attraktiv fotboll.
Med fantastiska ledare som gör ett jättejobb inte bara på matchdagar, utan även alla träningskvällar, så utvecklas vi inte bara som spelare, utan också som individer. Detta gör att vi också får med oss de resultat vi vill när det gäller både match och träning.
Nu ser vi i klubben faktiskt fram emot höstens alla träningar och matcher, men även vintern om vi bara får träningstider till alla våra spelare!
Som United ska fortsätta växa och nästa säsong hoppas vi att det är dubbelt så många lag som kommer och tränar samt spelar match med oss. För oavsett om resurserna är små, där vi kämpar med alla som stöttar oss vid sidan om, så är alla välkomna att delta i vår verksamhet.
Tillsamans blir vi starkare och med gemenskap kommer också kamratskap där vi finns för varandra.
Vill du spela fotboll med Som United under hösten eller komma i gång under vintern så mejla till info@somunited.se eller kom ner till några av våra träningar på Knutby BP. Här finns det alltid någon som kan hjälpa dig att komma in i klubben.
Vill du vara med och stötta Som United FF och alla våra lag så hör av dig på samma mejladress så träffas vi och ser vad vi tillsammans kan göra för att fortsätta ta emot alla som vill spela fotboll i området..
Som United FF
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera