Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Örebro SK Fotboll Damlaget
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Örebro SK Fotboll Damlaget.
Damlaget
Följ oss för uppdateringar
Revansch ville vi ha och revansch blev det i dagens match mot Hallsbergs BK.
Slutsiffrorna skrevs till 4-1(0-0) och segern var i det närmaste ohotad. ÖSK skapade en del halvchanser tillsammans med flera riktigt vassa chanser i första halvlek. Enda felet med det var att bollj...ln inte ville in, men att ÖSK var det starkaste laget kan väl ingen säga emot. Hallsberg hade en boll som snuddade ribbans överkant i första men det var ingen fara.
Vad som sas i paus vet jag inte men ÖSK fortsatte att trycka på framåt och till slut var det två fasta situationer, hörnor, som avgjorde matchen. Ida C trycker in två bollar på två minuter, kanske en tvåa på tröjan i nästa match, och jag ser matchen som avgjord där.
Hallsberg lyckades få ett billigt mål och det var spännande i, vad tror ni, två minuter innan Emma definitivt kunde punktera matchen med 3-1 målet. Av bara farten så gjorde Louise 4-1 och segern var bärgad!
I ÖSK var det ganska jämnt över alla linjer men lite plus till Ida C som med vett och vilja kämpar in två mål!
* På tre matcher på höstsäsongen så har vi gjort hälften av målen, 12 st, mot 24 på våren!
* Ovanstående målproduktion glädjer ansvarig för Mål5:-an
* ÖSK Söder är det snyggaste laget i hela Örebro, damlag alltså!
* Tabellen
* Kolla in om Hallsbergs BK skrivit något om matchen. Om inte annat kan vi hjälpa dom att få upp besöksstatistiken
* Kallelserna till fredagens div 4 match samt deltagare till F94-95 matchen på söndag finns här! Jag ber om ursäkt om jag glömt någon till fredagsmatchen då jag råkade glömma mina papper i omklädningsrummet efter matchen och ej fick med dom hem!
* Please, anmäl er till jobb på Behrn på måndag!
Målen:
1-0 62:a Ida C
2-0 Ida C 64:e
2-1 72:a
3-1 75:e Emma S
4-1 82:a Louise Ö
Jonas, sportchefen som gud glömde!
| Träning | 26 maj, 16:30 |
| Träning | 27 maj, 16:00 |
| Träning | 28 maj, 16:30 |
| Gamla Upsala SK (borta) | 29 maj, 20:00 |
| Träning | 1 jun, 16:30 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera