Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Örebro SK Fotboll Damlaget
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Örebro SK Fotboll Damlaget.
Damlaget
Följ oss för uppdateringar
Lördagens match i den avslutande omgången för våren i div. 1 innebär att vi återigen möter Södersnäckornas BK!
Vårens match på Kanalplan i Stockholm i premiären blev ju en ganska sorglig historia för vår del, läs om det HÄR, men nu är ju siktet garanterat inställt på revansch.
Södersnäckorna har väl under säsongen blandat och gett lite grann, precis som vi. Men innan den senaste förlusten mot Täby FK hade de fem raka matcher utan förlust. Så det kan nog bli en nog så tuff uppgift på lördag. Mycket beror väl på hur deras trupp ser ut och annat som spelar in!
Vi kommer från två raka segrar på bortaplan i Stockholm, Täby FK och Enskede IK. Två tuffa matcher som vi faktiskt till slut vinner rättvist, vilket gjort att vi skapat oss ett bra läge inför hösten. En vinst i den här matchen mot Södersnäckorna skulle ju vara riktigt behaglig, då vi har chansen att ta ett par steg uppåt i tabellen. Men det gäller ju endast vid vinst, och det är det vi kommer att gå för!
Vi vill gärna se dig på plats i morgon, avspark kl. 13:00 så det finns gott om tid att se vår match för att sedan hinna hem för att se Sveriges damer spela hem en bronspeng i fotbolls-VM. Låter väl som en bra idé va?
Varmt välkomna dit kaffet är varmt, korven nykokt och bullarna färska!
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera