Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Örebro SK Fotboll Damlaget
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Örebro SK Fotboll Damlaget.
Damlaget
Följ oss för uppdateringar
På en Morbyvall inramad av regn så mottogs Söder av ett serieledande Gustafs GoIF. Ett Gustafs fullt av serievinnande mentalitet.
Gustafs börjar att rulla boll från första minuten men det händer inte jättemycket, de skapar en del chanser men krånglar till det / Söder förhindrar avsluten, läs som ni vill.
I mitten av den första halvleken kan dock Gustafs ta ledningen lite turligt med hjälp av ett oturligt ingripande av en Söderböna. 2-0 kommer efter ännu ett oturligt ingripande av Söder. Sen att Gustafs kanske förtjänade ledningen är en annan sak.
2-0 i halvtid men inte hängde Söder läpp för det. I pausen lovade vi varann att visa det berömda Söderhjärtat. Tyvärr hann knappt andra halvlek knappt börja förrens Gustafs kunde göra 3-0 efter en odiskutabel hands i Söders straffområde, vilket Ida förklarade för domaren som inte kunde acceptera sitt misstag utan straffade Ida med ett gult kort, efter granskning av domarrapporten så finns det inte noterat, världsklass av domaren!
Söderledningen kastade in Emma S i nästa skede, och vilket byte sedan, vid hennes första bollkontakt slog hon in returen efter Idas mörsare. Emma hann även med att bli varnad så nog var hon inne matchen alltid.
Båda lagen hade sen chans att göra fler mål, men resultatet stod sig matchtiden ut och kan nog vara ganska rättvist.
Plus till alla som åkte med till denna match med lite extra till Kajsa och Mary, för dagen kapten, i backlinjen.
Hoppas att vi kan ta med oss detta till fredagens match mot IFK Ludvika, jag tror att vi kan det, ÖSK Söder är på G, så jäkla på G!
För övrigt så kommer vi försöka samlas 15:30 på fredag för avfärd mot Ludvika. De som har svårt med denna tid meddelar detta till ledningen!
//Jonas och Åsa
| Eskilstuna United DFF (hemma) | 30 sep, 19:00 |
| Träning | 1 okt, 16:30 |
| Träning | 2 okt, 16:30 |
| BK Häcken (borta) | 3 okt, 14:00 |
| Träning | 5 okt, 16:30 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera