Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Örebro SK Fotboll Damlaget
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Örebro SK Fotboll Damlaget.
Damlaget
Följ oss för uppdateringar
I 39 minuter var matchen mellan Söder och KIF DUFF jämn. Turbo-Helene sköt i ribban och Jeckan var nära att skruva in en hörn medan KIF inte oroade särskilt mycket offensivt, även om de hade ganska stort bollinnehav. Men i slutskedet av halvleken gjorde KIF två snabba mål, något som förstås var psykiskt jobbigt för det för dagen orutinerade ÖSK. I andra halvlek lyste självförtroendet med sin frånvaro i ÖSK och KIF kunde gå i från till hela 5 - 0.
Millan, blott 15 år, spelade hela matchen som mittback och visade vilken framtidsspelare hon är. Emma S visade upp ett tufft, starkt och moget spel i sin div.2-debut, men benen och kroppen ville inte lika mycket som hon själv. Jeckan fortsatte att slita och försöka och belönades också med priset som matchens lirare - välförtjänt.
Noteras bör att fem spelare gjorde sin division 2 - debut i dag: Frida N, Helén J, Matilda, Emma S och Malin.
| Träning | 5 okt, 16:30 |
| Träning | 6 okt, 16:30 |
| KIF Örebro DFF (hemma) | 7 okt, 19:00 |
| Träning | 8 okt, 16:30 |
| Träning | 9 okt, 16:30 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera