Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Örebro SK Fotboll Damlaget
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Örebro SK Fotboll Damlaget.
Damlaget
Följ oss för uppdateringar
En förväntad tuff match mot Hallsberg slutade i förlust med 0-1, (0-0). Åter igen en målfattig match som inte speglade antalet målchanser från lagen.
Matchen mot Hallsberg var lik flertalet andra denna säsong, där vi skapar många fina målchanser men har svårt i avgörande lägen att sätt bollen i nät eller välja andra kloka val. Även om Hallsberg spelade en mycket rak och effektiv fotboll efter sin förmåga och resurser, var det ett fåtal gånger vårt försvar inte han med i svängarna, för då fanns Karin i mål som även denna match klev fram och gjorde avgörande räddningar. Spelmässigt är vi det bättre laget men har matchen igenom svårt att hitta bollar och löpningar in bakom Hallsbergs försvar, vilket gör att vi tar svåra avslut i lägen där vi kanske borde spelat alternativa spelare.
Hallsbergs 1-0 mål kom i den 65 min på en hörna där vi tappade markering och Lisa Bergman i HBK enkelt sätter dit pannan.
Trots ett forcerat försök i slutet lyckades vi inte få till en kvittering. Vill ändå framhäva att vi gör en skaplig insatts då majoriteten av laget också genomfört matcher på lördagen, om än ej hela matcher så ställer det ändå krav på att ladda om.
Grattis Maya till hjälmen, den gjorde du dig välförtjänt av. Karin, Malin, Klara samt div. 3 debutanten för i år Alma förtjänar också ett extra beröm. Bara att ta nya tag och ladda batterierna till måndag då Lillån kommer på besök till Ekäng!
//Jocke
| IFK Göteborg (borta) | 16 maj, 16:00 |
| Träning | 18 maj, 16:30 |
| Träning | 19 maj, 16:30 |
| Träning | 20 maj, 16:00 |
| Träning | 21 maj, 16:30 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera