Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Örebro SK Fotboll Damlaget
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Örebro SK Fotboll Damlaget.
Damlaget
Följ oss för uppdateringar
... eller varför jag valde ÖSK U - Laxå IF före "Ensam mamma söker"!
Det var full fart från början i gårdagens match mot Laxå IF. Ett Laxå som verkligen skulle behövt vinna för att hänga kvar i div 3. Och som de spelade i går är det faktiskt svårt att förstå varför de inte har mer poäng.
Det var full fart från bägge lagen från start. Det skapades inte speciellt mycket målchanser från något håll, undantaget Laxås jättechans i början där bollen, som tur var för ÖSK, tar i burgaveln ganska högt i närheten av krysset.
Det blev ett ganska snabbt spel då planen, vattnad före match, var ganska snabb. De längre bollarna for iväg då studsarna planade ut och över kortlinjen, eller ner till en långt ut i straffområdet spelande Laxå-målvakt. En jämn, tuff och schysst första halvlek slutar 0-0.
I den andra halvleken tar ÖSK över mer och mer utan att riktigt skapade de farliga målchanserna. Vi är på väg i genom ett par gånger utan att lyckas med den sista touchen. Ett av dessa lägen resulterar dock i ett "junis-ljud" vilket glädjer undertecknad. I den 66:e minuten kommer Sofie Sjöberg loss och ensam med målvakten avslutar hon kliniskt till 1-0 för ÖSK, ett resultat som står sig matchen ut. Laxå hade en jättechans att avgöra i slutet, men symptomatiskt för dom är att även det skottet sitter i burgaveln. En stabil insats av ÖSK, där alla spelare gav allt i det ruskiga höstvädret!
Topp-3 i ÖSK (tema par)
3 "Juliorna" Lindström och Jonsson - små och tuffa
2 Systrarna Beigrund - Malins bästa insats i ÖSK ever?, och Jennie, lagis för dagen
1 Målvakterna Carlsson o Åström, Karin stabil som f..n och Minna som fick sitta hela matchen, men gjorde det med den äran
Mål
1-0 Sofie Sjöberg 66:e
//Jonas
PS: Varvade ner med måndagens Idolavsnitt, och visst var ryssen med Elektropop ett utropstecken, hur skön som helst. "Skulle bara klappa djuren på Skansen"
, eller hur!
| Träning | 19 maj, 16:30 |
| Träning | 20 maj, 16:00 |
| Träning | 21 maj, 16:30 |
| Träning | 22 maj, 18:00 |
| KIF Örebro DFF (hemma) | 22 maj, 19:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera