Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Örebro SK Fotboll Damlaget
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Örebro SK Fotboll Damlaget.
Damlaget
Följ oss för uppdateringar
Då var det då dags för uppehåll i den obligatoriska träningen för damerna och herrarna i Söders damtrupp. Men nu ska ju ingen gå och tro att det inte går att träna för det. Ett sommartecken lika självklart som Anders Lundin på Skansen, som Kommisarie Barnaby i Midsomer och fulla norrmän i Strömstad är ju givetvis att Tommy Ståhl kör sin sommarträning för träningstörstande!
Tommy börjar redan på tisdag den 29/6 och håller på till den 15/7. Det är tisdagar och torsdagar som gäller för denna gång. Observera att tiderna den 6/7 och 8/7 är det förmiddagstid, kl 11-12:30 som gäller. Meddela gärna Tommy om ni tänker komma på träningarna, hans uppgifter finns här!
Fotbollsträning börjar den 19/7 och vi kommer att träna måndagar, onsdagar och torsdagar. Fram till träningslägret så kommer vi att träna på naturgräs och tiden är 18:30-20 alla dagar till att börja med!
Den 30/7-1/8 så ska vi komma iväg på träningsläger. Det är samma ställe som förra året vi jobbar på och vi hoppas att det är ledigt!
Sedan är det bara kort tid kvar till seriepremiärerna. Division 4 tjuvstartar med match mot Frövi IK 2 den 4/8 kl. 20:15 och division 3 spelar den 8/8 borta mot Nora-Pershyttan BK!
Finns det frågor på detta så har i varje fall jag Comviqabonnemang!
MVH
Ledarna i Örebro SK Söder dam, det ledande laget, genom
//Jonas
| Träning | 25 maj, 16:30 |
| Träning | 26 maj, 16:30 |
| Träning | 27 maj, 16:00 |
| Träning | 28 maj, 16:30 |
| Gamla Upsala SK (borta) | 29 maj, 20:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera