Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Örebro SK Fotboll Damlaget
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Örebro SK Fotboll Damlaget.
Damlaget
Följ oss för uppdateringar
Ja ni brudar, det är väl bara till att börja anlägga slutspelsskägg till gruppspelet i Mellringehallen den 9/1-2010!
För i kvällens match som var ganska viktig visade Söder var skåpet ska stå. IK Sturehov hade inte mycket att sätta emot när ÖSK drog upp bolltempo och passningsfart. Det var inte alltid passningarna satt där dom skulle men tillräckligt många gånger för att "Hovet" skulle få det svårt!
Det var även många individuella prestationer som var bra i dagens match, tänker framför allt på ett av Beccas mål där hon enkelt vickade lite på bakdelen och pricksköt in ett av sina tre mål i dagens match!
Starkt att göra mycket mål igen, och att vi inte vid något mål var överspelade utan det handlade lite om otur och lite lathet i försvarsarbetet när Sturehov gjorde mål!
Starkt jobbat ni som var med, och alla andra i ÖSK Söder dam! Och du Ståhl, det var väl inget att vara nervös över!
Tabellen (Om jag inte klantat till det skulle vi haft 3 poäng till, 12 fler mål framåt och 3 mindre insläppta)
Skytteligan
Jonkens 3:a
1: Rebeccas 6-2 mål. Vart tog den lilla söta backen vägen, ingen som vet, ingen som vet!
1.1: Rebeccas tröja, måste vara dammig så ofta hon synade golvet!
2: Ida, kan du reglerna? Både varning (och väldigt nära utvisning) och hemåtpass. Ojojoj!
3: Fräcka frisparksvarianten Louise, mycket planering där! :-)
3.1: Sossos entré på läktaren, den var dråplig, och värd minst en frispark! Sosso förklarar säkert i gästboken så småningom!
Målskyttar
1-0 7:e Louise Ö
1-1 7:e självmål
2-1 15:e Louise Ö
3-1 18:e Rebecca
4-1 27:e Filippa
5-1 30:e Rebecca
5-2 36:e
6-2 37:e Rebecca
7-2 38:e Louise Ö
Jonas "Jag vill ha damernas gruppspel i Idrottshuset" Ask
Ps: Förlåt Hasse att jag inte bjöd upp efteråt, hade lite bråttom :-(
| Träning | 26 maj, 16:30 |
| Träning | 27 maj, 16:00 |
| Träning | 28 maj, 16:30 |
| Gamla Upsala SK (borta) | 29 maj, 20:00 |
| Träning | 1 jun, 16:30 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera