Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Smedjebacken HC Individuell Träning
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Smedjebacken HC Individuell Träning.
Individuell Träning
Följ oss för uppdateringar
Hej!
Edward Enarsson heter jag och spelar till vardags i A-laget här i SHC.
Förutom att jag själv älskar att spela hockey så vill jag även satsa på en tränarkarriär och utveckla barn och ungdomar både som person och hockeyspelare. Därför har jag nu tänkt att köra ispass på lördagar och söndagar (tider kan variera) för att utveckla våra unga hockeyspelare i byn. Tanken är fokus på individuell teknik vilket gör att åldern i träningsgrupperna inte kommer att spela någon roll.
Kommer att ha ispass för u11,u13 på lördagar samt u12, u14 på söndagar när lagen inte spelar matcher/ poolspel.
Beroende lite på hur min tid ser ut så kan de vara så att det inte blir varje vecka.
Jag själv har varit på massvis med camper genom mina år som hockeyspelare. En återkommande camp som jag deltagit i sedan 2018 är den som anordnas av Sweden Hockeyfactory i Ånge varje sommar. Som spelare de första 7 åren och som ledare de senaste 4 åren (körde som spelare första veckan och som ledare andra veckan två somrar) Där har jag fått mycket erfarenhet och utvecklats med hjälp av väldigt professionella profiler inom svensk hockey. Därifrån tar jag med mig tips och idéer hem.
Som sagt så kommer detta vara en typ av testperiod den här säsongen där jag ska få bli lite varm i kläderna osv.
Jag kommer att ta 75kr/ispass per elev, varav 25 kr kommer att gå oavkortat till ungdomsverksamheten i Smedjebacken Hockey.
Jag kommer att skicka ut kallelser till spelarna via laget.se där jag vill att man svarar senast torsdag samma vecka om man kan medverka eller inte. Tanken är att inte ha allt för stor grupp så att jag får se alla spelarna och ge feedback.
Plus att de kommer att underlätta för mig när jag lägger upp ispasset om jag vet hur många spelare jag har att jobba med.
Hoppas ni nappar på detta så ska vi se till att de blir en rolig och utvecklande säsong ihop:)
Har ni frågor och funderingar så är det bara att höra av
sig till mig på antingen 0737413347 eller messenger.
Väl mött!!
Edward
Inga kommande aktiviteter
| 12 sep | TKHS och U9/U10 |
| 25 aug | Fortsatt årsmöte 2026 |
Superbra initiativ Edward👍
RapporteraRapportera
Superkul Edward!
RapporteraRapportera
Kul! Vad fint av dig!
RapporteraRapportera
Grymt Edward🙂
RapporteraRapportera
Bra initiativ! 🙌
RapporteraRapportera