Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Skyttorps IF P-13
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Skyttorps IF P-13.
P-13
Följ oss för uppdateringar
Lördag och ny match i P11 G1. Storvreta välkomnades till ett soligt Örvallen.
Första 7 minuterna var väldigt jämna men kanske att Storvreta hade ett litet övertag men vi kunde lugnt och sansat försvara oss.
Efter 9 minuter kunde Storvreta göra 0-1. Efter målet så blev vi lite stressade vilket innebar att vi hamnade steget efter och tillät Storvreta rulla boll, vilket de gjorde väldigt bra under hela matchen.
Redan minuten efter 0-1 kunde Storvreta utöka sin ledning till 0-2 efter ett långskott.
I första periodpausen pratade vi igenom vad vi behövde bättra på i vårt spel - vi måste hitta våra positioner och hjälpa varandra. Vi måste jobba som ett lag.
Andra perioden var rätt lik den första. Vi var fortfarande steget efter och Storvreta kunde rulla boll. Första halvan av perioden har vi Hugo, dagens målvakt, som räddade oss i från att siffrorna skulle dra iväg.
I 12 minuten efter en räddning sätter Hugo igång spelet, han ser Gutek fri långt upp i banan. Bollen när fram och Gutek kan göra 1-2.
Storvreta kunde efter 15 minuter göra 1-3 efter en hörna. Det blir lite turbulent framför mål och vi får inte bort bollen.
I sista minuten av perioden blir det lite kaos framför vårat mål och Storvreta kan göra 1-4.
I pausen försöker vi återigen gå igenom vad som gör att vi ligger under. Alla är medvetna om vad som gör att det ser ut som det gör. Men känslan i laget känns loj, ingen är riktigt på G och viljan vi såg i förra matchen är inte på samma nivå idag.
Vi skapar några chanser i sista perioden men det vi kommer inte riktigt fram. Efter ett anfall bryter Storvreta och kan kontra in 1-5.
Hugo fortsätter göra bra räddningar även nu.
1-6 kommer efter att vi inte lyckas spela upp bollen och den hamnar istället hos en av Storvretas anfallare som dröjt sig kvar nedanför våra backar.
7:an kommer efter ett snyggt inspel och en fri spelare kan sätta bollen distinkt i mål.
I sista minuten kommer även 1-8 efter ett ribbskott som åker rätt uppåt och vi hinner inte få bort bollen utan de kan enkelt rulla in den i nätet.
Även om vi inte kom upp till rätt nivå idag så kämpar vi bra emellanåt. Dagens + går idag till Hugo som stod för många fina räddningar.
Visst känns det tungt efter matchens resultat, även om vi inte räknar resultat på denna nivå:-). Men vi får se det positivt till att vi vet vad vi ska nöta på kommande träningar.
Tack till domaren för bra och tydliga beslut och bra förklaringar till spelarna. Tack Storvreta för bra match och kul att se hur fint ni spelade matchen igenom.
Nu tränar vi som vanligt tisdag och torsdag för att på lördag åka till Söderfors för ny match.
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera