Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Skuttunge SK Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Skuttunge SK Herrar.
Herrar
Följ oss för uppdateringar
En söndag i Rasbo och man upptäcker att ungdomarna är frånvarande. Är det fortfarande sommarlov eller var är dom?
Så tränare Hofberg lät uppställningen vila på rutin, eller vad sägs om Robban 42 som säkert lås till höger i backlinjen, eller Henrik 47 som central motor på mittfältet? Det var bara Jerry 46 som saknades.
Rasbo startar matchen starkt men tyvärr ägnar sig några lirare åt att spela italienskt, det vill säga lägga sig ner och skrika på domaren, allt för att få straff eller frispark. Dock gick inte domaren på dessa avarter av fotbollsspel. Ett eller annat gult kort hade givetvis stävjat det hela, men tyvärr stannade det med ett snack med domaren.
Matchen böljade mer och mer med byte av chanser. Och efter halvtimmen så kommer 0-1. Efter ett inlägg till Sebbe som blir till en nickskarv är Gurra framme med sina 46:or och tåar in bollen. Ett resultat som står sig halvleken ut.
Andra halvlek ser chansmässigt ut som den första. Dock blir det tråkigheter efter en timmes spel. En undanrensning tar på någon och studsar fram till en fristående Rasbospelare som lyckas stå på benen och rulla in kvitteringen. Mycket tur i det läget.
Men om det var åldern eller något annat som tog ut sin rätt vet jag inte, men det så ut som om någon vred av syret i slutet av matchen. Vi gick på knäna sita 10 minuterna men med mycket vilja så höll vi tätt ända till slutsignalen. Så det får väl ses som ett rättvist resultat ändå.
Nästa match är hemma på Movallen på söndag och det är dags för derby mot Bälinge som är klara som seriesegrare och uppflytt till fyran.
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera