Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Skuttunge SK Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Skuttunge SK Herrar.
Herrar
Följ oss för uppdateringar
Hej.
Jag är medveten om att det var länge sedan jag berättade hur det går i den interna striden om herraväldet i årets Poängliga.
Jag kommer givetvis inte att redovisa ställningen totalt, utan det överlåter jag till tränare Henrik att presentera på fotbollsgalan i höst.
Men ni ska få lite hintar om hur det har gått månad för månad, och lite ologiskt så börjar jag med februari och det av den enkla anledningen att det inte fanns några poäng att hämta under januari.
Februari blev en tuff holmgång där det visade sig när röken hade lagt sig att det var Godfrey Mlowoka som segrade följt av Marcus Noläng och Fredrik Leierdahl.
Mars däremot blev en promenadseger för Jonte Eriksson som startade med ett ryck och sedan släppte aldrig till för någon annan. Marcus Noläng var återigen tvåa och Jocke Qvarnström trea.
I april blev det återigen stenhårt, så hårt att det bara skiljde 1 poäng mellan ettan och tvåan. Vann gjorde Ruben Thörn tvåa blev Kåre Karyd och trea Sebastian Öhman.
Maj blev i stort sett en repris på april, Ruben Thörn vann med en poängs skillnad till tvåan Johannes Wahlund. Trea blev Jonte Eriksson.
Under juni var det någon som behövde strama till sig inför "beach 19" så nestor Henrik Lindström ställde resten av gänget långt bakom. Tvåa Sebastian Öhman och tre Chris Chukwueke.
Under juli så fanns det inte så många chanser att plocka poäng så det blev tätt i toppen. Adde Josefsson vann en poäng före Lachlan Fetterplace och delad trea blev Nawir Seif, Samuel Bernström och Sebastian Öhman.
Nu ser vi fram emot höstsäsongen både på planen men även i jakten på den åtrovärda trofén, Poängligan 2019.
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera