Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Skuttunge SK Damer
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Skuttunge SK Damer.
Damer
Följ oss för uppdateringar
Hejsan alla stolpskott och skottade stolpar!
Ja hörrni. Vart ska man börja? Ni vet när man har en sån där dag då man känner att åt vilket håll man än går åt så är det motvind? Lite så var det idag för Skuttunge dam. Och när man har en sån där dag då domaren helt avgör en match? Japp, check på den.
Motståndet var iallafall Häverödal som rubriken så enkelt avslöjar. Vi börjar matchen i ett rafflande tempo och vi skapar många farliga målchanser i första halvlek. Vi springer och springer och kämpar och kämpar men vi saknar det där lilla sista. Vi spelar runt, kommer fria på kanterna, gör inlägg men på något sätt får Häverödal alltid en tå eller ett ben eller en höft eller vilken kroppsdel som helts egentligen på bollen som styrs undan. Och lyckas de inte få bort bollen så skjuter vi precis utanför eller över eller mitt på målisen. Otur deluxe och det känns som om bollen mestadels var emot oss.
Det dröjer till minut 50 innan vi får utdelning. Elvis kommer fri på vänsterkanten och lägger in bollen till Malin som står helt ren i straffområdet och kan dundra in bollen i nät. Äntligen!! 0-1.
Sedan fortsätter matchbilden som innan. Vi ligger på och stressar och kommer till flera fina anfall där vi borde ha punkterat matchen men som jag skrev innan. Motvind och en bollusling som studsar fel. Och kommer ni ihåg när jag skrev att ibland har man sån otur att domaren avgör en match? Den förklaringen kommer här. Jag vet inte vilken sida i lagboken han tänkte på men i domarens ögon så blir det straff ifall vår målis har räddat bollen och står men den i händern på knä, en motståndare springer in i vår målis som självfallet ramlar, tappar bollen, får en smäll i huvudet och motståndaren skjuter bollen på en av våra försvarares händer. Hängde ni med? I mina ögon borde Pao ha fått en solklar frispark eftersom att deras forward SPRINGER IN I PAO NÄR HON HAR BOLLEN I HÄNDERNA!!!! Blir så irriterad. Och detta skedde ju såklart i minut 86. 1-1. Tack domaren för det! Och ja, vi borde ha satt fler mål på alla våra chanser denna match och jag har alltid fått höra att man aldrig kan skylla på domaren men jo, faktiskt så kunde man det idag. Det är riktigt riktigt surt när en sån där händelse gör att vi tappar två poäng och Häverödal faktiskt väldigt oförtjänt får en pinne.
Men men sånt är livet och det är inte alltid rättvist och livet är ingen dans på rosor och så vidare och så vidare. Vi får se till att käka taggtråd hela nästa vecka och ladda batterierna till max då vi tar emot Östervåla hemma på lördag kl 14.00. Hoppas vi ses där allesammans!
Tacohej,
Sara Bä
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera