Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Skutskärs IF FK
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Skutskärs IF FK.
Skutskärs IF/FK
Följ oss för uppdateringar
Igår spelades gruppspelet i valbocupen, med Gefle IF F19, IK Huge & Hagaström SK i gruppen. ?
Vi inledde cupen mot GIF, ca 15 min in i matchen åkte Towa på en smäll och blev tvungen att åka till akuten då örsnibben delat sig. Fyra stygn blev det redan igår på kvällen. Dock var det största problemet hennes fingrar som också åkte på en smäll! Status på fingrarna är i dagsläget oklart då hon nu är och röntgar samt besöker ortopedakuten! Håller alla tummar att det inte är något allvarligt! 💚
Då vi stod utan reservmålvakt så tog Hannah på sig rollen som målvakt sista minuterna och vi fick med oss en 3-0 seger tillslut!
Hannah ställde upp även andra matchen som spelades mot Huge. En match där vi inte riktigt är med och spelar som vi ska vilket slutade med en förlust med 3-2.
Tredje och sista matchen i gruppspelet spelades mot hagaström och denna match ställde Paddan upp som målvakt. Denna match går vi in med rätt inställning och spelar riktigt bra stundtals. Nyförvärvet Marre gör sitt första mål i skutskärströjan genom att slå in bollen direkt från avspark. Fram till slutsekunden hade vi en ledning på 3-0 och Paddan hade hållit nollan i 24:59 min. I slutsekunden får alltså hagaström in ett mål och matchen slutade 3-1.
I och med dessa resultat slutade vi som tvåa i gruppen och ställs imorgon mot Stensätra IF i en åttondelsfinal, 13.30. ⚽💚
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera