Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Skutskärs IF FK Dam
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Skutskärs IF FK Dam.
Dam
Följ oss för uppdateringar
Veckan inför cupen kantades med många sjukdomar och osäkra deltagande på vissa, Dinah Wange från div 3 truppen kallades in för att bredda truppen och göra oss starkare, skulle visa sig vara ett vinnande drag.
Första matchen mot Valbo FF börjar bra med att vi skapar ett gäng chanser utan att få bollen i mål. Matchen jämnas ut och Valbo sticker upp med ett bra avslut som tar i ribban. Det kändes helt plötsligt väldigt onödigt att vi missade de klara chanser i början på matchen och det var en väldig lättnad När Alva Söderhäll kontrade längst kanten hela vägen ned mot kortlinjen för att spela snett in på bortre ytan där Dinah Wange fyller på perfekt och rakar in 1-0. Alva stänger sedan matchen i slutet genom att behärskat placera in avslutet vid bortre stolpen.
I match nr 2 väntade favoriterna till gruppsegern, div 1 laget Hille IF. Matchen börjar otroligt bra när vi redan efter 17 sekunder kommer högt upp i pressen och tar vara på motståndarna misstag när Evelina Larsson gör 1-0. Sedan kommer vi in i en liten svacka där vi tillåter lite för mycket där Hille vänder på matchen genom ett distansskott och ledningsmålet efter lite strul i eget straffområde. Men vi reser oss som så många gånger förut och fortsätter med vårt. Mikaela Parner presenterar sig i matchen genom att göra två fina mål och vips hade matchen svängt tillbaka. Hille försöker men vi försvar oss bra och håller dem på avstånd och vinner med 3-2.
Match nr 3 spelades mot Norrham där vi hade mest fokus på att absolut inte ställa ut skorna utan att fortsätta prestera bra. Matchen igenom är fylld av koncentration och rejält försvarspel där vi hela tiden tar tillbaka bollen vilket gör de jobbigt för motståndarna. Mikaela Parner och Cornelia Avermo gör två mål var där Cornelia första mål var ett mål som man sällan ser från oss. Ett hårt och flakt distansskott som sitter perfekt högt i bortre delen av målet över målvakten. Resterande mål görs av Evelina Larsson och Madelene Andersson.
Vi vinner gruppen med 3 segrar och 8 mål plus vilket vi är väldigt nöjda med. Nu väntar A slutspel på söndag, tid och motstånd avgörs under lördagen då övriga lag spelar.
Följ oss på instagram där vi sänder slutspelet live
| Träning | 11 jan, 17:30 |
| Träning | 12 jan, 19:30 |
| Träning | 15 jan, 18:00 |
| Infomöte inför säsongen | 19 jan, 19:15 |
| Träning | 19 jan, 19:30 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera