Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Skultorps IF Damsenior
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Skultorps IF Damsenior.
Damsenior
Följ oss för uppdateringar
I onsdags var det match mot Rackeby/ Kålllandsö. En första halvleken där vi inte riktigt kommer upp i den nivå vi gjort i tidigare matcher. Vi ligger steget efter och får inte spelet att stämma och på så vis får vi inte grepp om matchen.
Motståndarna är tuffa i närkamperna och gör de svårt för oss. Det märks att det är ett rutinerat lag med tjejer som har spelat i högre divisioner.
Inför andra halvlek pratar vi om att vi behöver ta tag i spelet igen. Vi behöver ligga tätt på våra spelare och vinna närkamperna. Vi behöver skärpa till passningarna och jobba för varandra. Vi gör lite ändringar och byten. Vi går ut och gör en bättre andra halvlek och får stundtals till ett par fina vändningar där vi kommer förbi på kanterna. Vi lyckas dock inte få in bollen. Sista kvarten flyttar vi upp och spelar med tre forwards för att få press på mål. Genom det lyckas vi få till ett par riktigt farliga målchanser. Deras målvakt gör ett par riktigt snygga räddningar och vi lyckas tyvärr inte få in bollen, matchen slutar 1-0.
Vi tar nya tag och laddar om till nästa match!
| Lagmöte - uppstart | 6 jan, 16:30 |
| Träning | 6 jan, 17:45 |
| Träning | 7 jan |
| Träning | 8 jan, 17:45 |
| Träning | 10 jan |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera