Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Skultorps IF Damsenior
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Skultorps IF Damsenior.
Damsenior
Följ oss för uppdateringar
Femte seriematch för division 4 laget är spelad och tjejerna visade återigen upp att dom kunde spela skicklig fotboll, hade en bra inställning och gjorde jobbet för att ta 3 poäng.
I första halvlek gick vi ut med ett högt tempo, och redan efter 2 minuter stod de 1-0. Stundtals föll vi ner i tempo och när vi inte var på hugget så var motståndarna där och smällde på. Vi fortsätte att jobba på och det resulterade i att vi gick in i halvtidsvila med en 3-0 ledning.
I andra halvlek spelade vi väldigt fin fotboll och återigen blev det utdelning snabbt. Redan efter en minut i andra halvlek satte vi dit bollen. Genom vårt passningsspel och att vi spelade på de öppna ytorna skapade vi många fina anfall. I andra halvlek så släppte vi inte till något och det var i stort sett spel på en planhalva. Vårt fina spel gav utdelning och vi satte dit åtta mål i andra halvlek. Nämnvärt är att vi har hela hela sju stycken olika målgörare under matchen, superkul!
Grymt jobbat allihopa!!
| Lagmöte - uppstart | 6 jan, 16:30 |
| Träning | 6 jan, 17:45 |
| Träning | 7 jan |
| Träning | 8 jan, 17:45 |
| Träning | 10 jan |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera