Avbryt
Börja följ

Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Skultorps IF Damsenior

Följ

Damsenior

Följ oss för uppdateringar
Följ
Tabell
Lag M V O F P
1 Skultorps IF 3 2 1 0 7
2 Skövde KIK 3 1 1 1 4
3 IK Frisco 3 1 1 1 4
4 Södra Ving/Hössna/Timmele 3 0 1 2 1

Match

Skultorps IF

6 - 0
Södermalms IP Konstgräs
12 mars 2023
15:00

IK Frisco

Referat

Referat: Skultorps IF - IK Frisco

Skultorps IF – IK Frisco 6-0 ( 6-0 )

Mål: 1–0 Vilma Ward, 2–0 Matilda Andersson, 3–0 Filippa Kindbom, 4–0 Matilda Andersson, 5–0 Matilda Andersson, 6–0 Matilda Andersson.
Det blev en klar seger för Skultorps IF när man under söndagen mötte IK Frisco i DM. Laget vann med klara 6–0. Samtliga mål gjordes i den första halvleken. Skultorp har nu ett utmärkt läge att gå vidare i DM.

Det blev aldrig någon större spänning när Skultorps IF tog emot IK Frisco på konstgräset på Södermalms IP. Redan efter två inuters spel hade Vilma Ward gett Skultorp ledningen. Sedan dröjde det bara fem minuter innan Matilda Andersson hade gjort 2–0. Det underläget klarade aldrig Frisco av att hämta upp. I stället fortsatte Skultorp att ösa på framåt på ett mycket framgångsrikt sätt.
Filippa Kindbom gjorde nästa mål efter 23 minuter. Därefter klev Matilda Andersson fram ordentligt. Andersson avslutade halvleken med att göra tre raka mål. Hon svarade alltså för ett äkta hattrick, och stod sammanlagt för fyra fullträffar.

– Jag är jättenöjd med spel och allt. Vi kunde dessutom passa på att byta runt lite. 6–0 redan i paus, och det kunde faktiskt varit större siffror, säger Skultorps tränare Roland Ward.
Andra halvlek blev betydligt mindre händelserik. Resultatet stod sig nämligen matchen ut.

– Idag fungerade det väldigt bra i samtliga lagdelar. Det är också kul att se hur bra spelarna tar till sig det vi pratat om innan, berömmer Roland Ward.Det laget som vinner gruppen går vidare i DM, något som Skultorp nu har mycket goda chanser att göra.

Med en match kvar toppar laget tabellen på 6 poäng. I den sista omgången ställs man mot Södra Ving/Hössna/Timmele som ligger sist i tabellen.

– Det ska mycket till för att vi inte ska gå vidare i DM nu. Samtidigt är det tidigt på säsongen så matcherna blir lite som träningsmatchet, säger Roland Ward.
Spelarstatistik
Utespelare
Namn M G A GK RK P
Matilda Andersson 1 4 0 0 0 0
Filippa Kindbom 1 1 0 0 0 0
Vilma Ward 1 1 0 0 0 0
Alicia Carlsson 1 0 0 0 0 0
Amanda Johansson 1 0 0 0 0 0
Ebba Kindbom 1 0 0 0 0 0
Josefin Korkis 1 0 0 0 0 0
Matilda Carlsson 1 0 0 0 0 0
Maya Loft 1 0 0 0 0 0
Nathalie Ljus-Lake 1 0 0 0 0 0
Rebecka Johansson 1 0 0 0 0 0
Saga Gustafson 1 0 0 0 0 0
Seyde Dal 1 0 0 0 0 0
Tinna Örtemark 1 0 0 0 0 0
M Spelade matcher G Mål A Assist GK Gula kort RK Röda kort P Poäng
Spelarstatistik
Målvakter
Namn M G A S IM GK RK P
Felicia Stohlbin 1 0 0 0 0 0 0 0
M Spelade matcher G Mål A Assist S Skott på mål IM Insläppta mål GK Gula kort RK Röda kort P Poäng