Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Skrea IF P16
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Skrea IF P16.
P16
Följ oss för uppdateringar
Idag spelade vi Vårcupen utomhus. Snöstorps/Nyhem, Kvibille och Smålandstenars stod för motståndet.
Det var tre jämna matcher! Mot Snöstorp/Nyhem släppte vi in ett tidigt mål men vi lyckades kämpa oss tillbaka. Man märkte ganska tidigt att killarna var sugna på att spela mer och med den korta speltiden på 2x10 minuter per match och 6 spelare på bänken blev det lätt frustrerat med bytena. Vilket vi förstår. Matcherna mot Kvibille och Smålandstenars var ganska lika. Vi tog ledningen i båda dessa matcher och gjorde några snygga mål. Bra kämpat alla barn!😊
Vi tar med oss erfarenheten från matchspelandet och kämpar vidare. Vi har en rolig och händelserik utomhussäsong att se fram emot!
Ingen inomhusträning imorgon. Nästa träning är söndagen den 13 april!
När det gäller träningarna utomhus så har vi inte fått något startdatum på när vi kan gå på gräset, men det som är klart är att vi kommer att träna på måndagar och torsdagar.
Heja Skrea!!
Endast sidans medlemmar kan kommentera
Sammandrag hos Vinberg | 7 jun, 10:00 |
Träning | 9 jun, 17:30 |
Träning | 12 jun, 17:30 |
Träning | 16 jun, 17:30 |
Träning | 23 jun, 17:30 |
Ja laget visade riktigt bra spelvilja! Alla ville in när vi sa byte, roligt å se!!! Vi ser fram emot en en säsong utomhus och önnuner utveckling
RapporteraRapportera