Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Skivarps GIF Seniorer
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Skivarps GIF Seniorer.
Seniorer
Följ oss för uppdateringar
Seriematch
Skivarp - Klågerup 5-0
Av Johan Ohlsson
Nytt poängrekord.
Nytt målrekord.
Tvåa som nykomling.
Nu ska Skivarps GIF bara sätta pricken över i:et genom att även vinna det stundande kvalet till div 5. I kvalet kommer SGIF att möta Medina IF från Helsingborg.
Och formen är det inget fel på. I årets sista seriematch körde Skivarps GIF över Klågerups GIF och vann med 5-0 (1-0).
- Det kommer att krävas ett väldigt bra lag för att slå oss. Men Medina är kanske duktiga, säger Skivarps tränare David Ketteridge.
Ja, för tolfte gången sedan 1992 kommer Skivarps GIF att vara inblandad i ett kvalspel. Och kval och Skivarp brukar gå hand i hand. Av hittills elva kval har Skivarp dragit det längsta strået vid tio tillfällen. Prata om att vara kvalspecialister.
Skivarp börjar på bortaplan nu på lördag (åttonde oktober) medan returen spelas lördagen den 15 oktober på Möllevallen.
- Det är absolut en fördel att få avsluta på hemmaplan, poängterar David Ketteridge.
Hur som helst så har Skivarp redan svarat för en fantastisk säsong. Redan i den förra omgången slog man nytt klubbrekord när det gäller antal gjorda mål. Och efter 5-0 mot Klågerup så slog man även poängrekordet med 50 poäng från 2000. I år kom SGIF upp i 53 poäng.
- Det var förstås väldigt skoj. Synd bara att det inte räckte till serieseger. 53 poäng borde egentligen ha räckt för att vinna serien. Sen var det förstås kul att komma före Janstorp. Jag sa innan säsongen att det skulle stå mellan Anderslöv och Skivarp, kommenterar David Ketteridge.
Och formen är verkligen på topp inför kvalet. Mot Klågerup tog Skivarp sin åttonde raka seger.
5-0 blev det.
Det borde ha varit det dubbla.
Skivarp var helt överlägsna. Framåt var det vasst. Bakåt var det hur bra som helst. Gästerna hade faktiskt inte ett enda avslut på 90 minuter.
- Vi dominerade ju hela matchen, påpekar SGIF-tränaren.
Om det hade funnits någon statistik när det gällde bollinnehavet så hade nog Skivarp vunnit med 80-20. Hemmalaget tryckte omgånde tillbaka motståndet och rullade boll finfint längs backlinjen.
Däremot hade man en något svagare period från minut 20 till 40 då det såg ganska omständigt ut. Däremot var det Skivarp som styrde och ställde.
- I första halvlek skulle vi slå den avgörande passningen alldeles för snabbt. Det var precis som att vi skulle leda med 3-0 redan efter en kvart. Men vi kunde ha gjort några mål i den första halvleken, kommenterar David Ketteridge.
Så var det. Redan efter fyra minuter gick Skivarp miste om en solklar straff då Markus Emilsson blev fälld innanför straffområdet.
Vidare hade Robin Sippola två frilägen och Johan Brakel ett.
Men i den 42:a minuten kom ledningsmålet. Detta efter en snabb omställning. Rickard Eklund drev upp bollen på högerkanten och spelade den intill Ted Helmesjö. Ted tog emot den och sköt ett distinkt skott från 20 meter där målvakten var helt chanslös.
Efter pausen var Skivarp helt överlägsna. Och stundtals bjöd man på rena propagandafotbollen. Det var spel på ett eller två tillslag. Det var direktpassningar där bollen gick som ett snöre mellan SGIF-spelarna. Kantspelet var också lysande.
Och det var många svepande passningar där Skivarp kom i den ena attacken efter den andra. Det var otroligt kul att se och vi vid sidan om stod bara och njöd över det fina spelet.
- Jag har aldrig sett Skivarp spelat en sådan här fin fotboll som vi har gjort i år. Jag är väldigt nöjd med spelarna, berömmer David Ketteridge.
Efter pausen fick Skivarp också utdelning på sitt gigantiska spelövertag. Inom loppet av 13 minuter gjorde hemmalaget fyra mål. Och vilka mål sen!
2-0 (52:a minuten): Markus Emilsson dribblade av en motståndare. Sen spelade han fram Ted Helmesjö. Ted slog i sin tur ett perfekt inlägg som Kevin Lindström via målvakten sköt i mål.
3-0 (60:e minuten): Ted Helmesjö tog sig fram på vänsterkanten. Han slog ett inlägg som målvakten inte fick ordning på. Bollen letade sig fram till Johan Brakel som slog bollen i mål från nära håll.
4-0 (63: minuten): Ted Helmesjö blev omkulldragen innanför straffområdet och straffen slog Markus Emilsson säkert i mål.
5-0 (65:e minuten): Ett otroligt snyggt mål. Ted Helmesjö slog ett perfekt inlägg och där kom Kevin Lindström farande och styrde upp bollen i nättaket. Målet var så snyggt att man nästan fick gnugga sig i ögonen.
- Vi hade ett bra tålamod och Klågerup tog ju helt slut i andra halvlek, konstaterar David Ketteridge.
Segern kunde ha blivit ännu större. Adam Bergmark hade ett par superlägen där han med lite tur kunde ha blivit tremålsskytt. Bland annat sköt han över bara ett meter från mållinjen. Men om vi känner Adam rätt så sparar han målen till kvaldrabbningarna.
I Skivarp var det många som var duktiga. Ted Helmesjö, som den här gången spelade forwards, var helt suverän. Ted var dessutom inblandad i samtliga fullträffar.
Mittbacken Freddy Johnstone var också helt suverän liksom högerbacken Markus Emilsson och Bogi Einarsson. Men det var ingen som föll ur ramen.
Skönt också att Skivarp inte fick några avstängningar eller skador inför kvalet.
Nu laddar Skivarps GIF för kvalet.
Under David och Teds ledning har SGIF spelat en väldigt offensiv, passningssäker och trevlig fotboll. 81 mål på 22 matcher säger väl det mesta.
- Vi började något svagt i början av serien. Sen har det bara blivit bättre och bättre, konstaterar Ted Helmesjö.
Men än är säsongen inte över. Nu är det dags för kval där Medina IF väntar i två spännande drabbningar.
- Det är alltid skönt att få avsluta på hemmaplan. Vi får hoppas på ett bra resultat i den första matchen, avrundar Ted Helmesjö.
Freddy Johnstone hoppas på ännu en kvaltriumf
Han spelade sitt första kval med Skivarp redan 2004. Sen var han med även 2005, 2006 samt 2015. Nu hoppas Freddy Johnstone på ännu ett lyckat kvalspel med sitt kära Skivarps GIF.
- Vi har kvalat elva gånger och lyckats i tio. Så vi kan det här med kval, säger Freddy Johnstone som var en av planens bästa spelare mot Klågerup (5-0).
Freddy var precis 15 år fyllda i det första kvalet 2004 mot Glemmingebro IF. Nu tillhör han de mest rutinerade.
- Vi siktar givetvis på att hålla tätt i den första matchen och sen hoppas vi göra ett eller två mål eller ännu fler. Allt för att vi ska få med oss ett så bra resultat som möjligt till returen, resonerar Freddy Johnstone.
-Skivarp har spelat seriens bästa fotboll.
Menade Klågerups lagledare Kurt Arne Olsson.
Skivarp-Klågerup 5-0 (1-0). Målen: 1-0 (42) Ted Helmesjö, 2-0 (52) Kevin Lindström, 3-0 (60) Johan Brakel, 4-0 (63) Markus Emilsson (straff), 5-0 (65) Kevin Lindström.
Domare: Elvid Imsirovic, Trelleborg
Publik: Cirka 60
| Svedala IF (borta) | 20 maj, 19:00 |
| Anderslövs BoIK (hemma) | 23 maj, 13:00 |
| Östra-Torp Smygehuk FF (hemma) | 26 maj, 19:00 |
| Genarps IF (borta) | 29 maj, 19:00 |
| Gislövs IF (hemma) | 5 jun, 19:00 |
17 maj, 11:00 Sövestads IP B-plan
16 maj, 13:00 Möllevallen, Skivarp A-plan
11 maj, 18:30 Granhällans IP A-Plan
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera