Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Skepplanda BTK
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Skepplanda BTK.
Skepplanda BTK
Följ oss för uppdateringar
Det är inte bara Real Madrid-Barcelona som kallas klassikermatcher i världsfotbollen. Också i Sverige får vissa matcher mellan herrfotbollens elitklubbar beteckningen klassikermöten. Det kan då handla om klassiska lag som Malmö FF mot IFK Norrköping eller om IFK Göteborg mot AIK, dvs. matcher mellan anrika klubbar som i stort sett alltid har varit med i Allsvenskan. I damfotbollen finns egentligen inget motsvarande eftersom de ursprungligt ledande damfotbollsklubbarna inte längre finns med seriesystemet.
Men det finns ändå en match som måste kunna få beteckningen klassikermöte. När SBTK:s damer på lördag tar emot IK Frisco på Forsvallen så är det Sveriges två äldsta damlag som möts. Båda föreningarna har haft damfotboll i obruten följd sedan 1968 och det är de ensamma om i landet. Många gånger under årens lopp har lagen mötts i både seriespel och i träningsmatcher. Oftast under de senaste 20 åren har Frisco legat högre i seriesystemet än SBTK men nu är det division 2 som gäller för båda föreningarna.
Efter att ha förlorat den tuffa bortamatchen mot FC Trollhättan med hela 1-9 kommer våra tjejer stärkta till denna seriematch sedan de bara några dagar efter förlusten på Edsborg spelade jämnt mot samma FCT i DM-matchen på Forsvallen i måndags. Efter förlängning vann slutligen FCT med 4-2 (2-2 vid full tid) men med klara målchanser in i det sista för SBTK låg faktiskt vinstmöjligheten inom räckhåll.
IK Frisco har plockat ihop hela 12 poäng i seriespelet hittills och ligger på en till synes stabil tredjeplats i tabellen, medan hemmatjejerna har knåpat ihop 7 poäng och fortfarande är obesegrade i seriespel på Forsvallen sedan mer än ett år tillbaka.
Damfotbollens egen "El Clásico" börjar kl. 13.00 på lördag och då är alla SBTK-supportrar välkomna, naturligtvis iförda supporterhalsduken. Även Friscos supportrar hälsas välkomna till denna klassikermatch som sponsras av JME Byggservice.
Seniordagis med LO Haraldsson | 7 jun, 10:00 |
F-10/11 Träning | 7 jun, 17:00 |
F-13/14 Träning | 7 jun, 17:30 |
Utvecklingslaget Träning | 7 jun, 17:30 |
F-12 Träning | 7 jun, 17:30 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera