Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Skene IF Seniorlag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Skene IF Seniorlag Herrar.
Seniorlag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Idag 13:00 på Vävarevallen möter Skene Tranemo i säsongens sista hemmamatch. Förutsättningarna är tydliga, vinst annars är chansen för kvalspel uppåt borta. Tranemo kommer också vilja vinna såklart men oavgjort är ett klart godkänt resultat för dom. Tranemo är ett målglatt lag med 4 spelare på top 10 i antal gjorda mål i serien. Kom till Vävarevallen på söndag och stötta laget. Det är dessutom säsongens enkronasmatch så vi hoppas och tror på mycket publik!
Skenes bästa målskytt den här säsongen, Sonny Ögärd är i alla fall redo att se till så att hoppet lever inför sista omgången!
1: 2-2 senast mot Halvorstorp var ett resultat inget av lagen var nöjda med. Vem var närmast segern skulle du säga?
Det var jämnt och båda lagen hade chanser, men får nog säga att vårat avslut i ramen va de närmaste.
2: Nu gäller det först och främst att slå Tranemo hemma. Dom är målglada framåt, endast Wargön har gjort fler mål. Vad behöver ni göra för att stoppa dom?
Vi behöver fokusera och vara påkopplade från start och inte låta dom få tid och ytor offensivt.
3: Skulle du säga att en dålig regnig plan är till fördel för er eller Tranemo?
Vi är ett lag som vill rulla boll och föra matcher så får nog säga att Tranemo hade haft mest fördel då.
4: 10 mål på 18 matcher hittills. Vad ger du dig själv för betyg bara utifrån målskörden så här långt utifrån hur matcherna sett ut?
Får väl säga 5 av 10, har haft lägen att göra fler mål vilket man alltid vill göra så de är ganska dåligt tyvärr.
5: Andy uttryckte att han ändå är bäst i laget på fotbollstennis. Har du en annan åsikt i sakfrågan och har du en åsikt om självförtroendet?
Det gäller att visa de på planen isåfall, senast vann jag och Lundin fotbollstennisen överlägset. Men de är alltid bra med lite självförtroende
6: Lycka till på söndag!
Stort tack!
Träning | 30 sep, 17:30 |
Ubbhult/Hällingsjö (hemma) | 30 sep, 19:00 |
Träning | 2 okt, 17:30 |
Vårgårda IK (borta) | 5 okt, 16:00 |
Hestrafors IF U2 (borta) | 6 okt, 19:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera