Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Skene IF Seniorlag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Skene IF Seniorlag Herrar.
Seniorlag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Dan före dan! Kvällen före derbyt så kommer en sista inför matchen rapport. Och det är Skene IFs lagkapten under derbydagen Anton Johansson som står för svaren. Ingen behöver oroa sig för att Anton och övriga spelare är taggade till tänderna. Kommer läktaren vara lika laddad imorgon??!!
1: Snart dags för derby, är kroppen redo för batalj?
Kroppen känns helt okej. Åkte på en liten känga mot Bergdalen men det ska nog vara under kontroll tills på lördag.
2: Är det någon som slår dig i laget när det gäller att snacka mest under matcherna?
Hmm, tveksamt… skulle väl kanske i så fall kunna vara Fatlum men då måste man hetsa igång honom först 😉.
3: Vem i Kinna är roligast att hetsa under match?
Om jag ska vara ärlig så har jag inte jätte bra koll på vilka i Kinna som har kort stubin osv. Men om jag får välja en så väljer jag nog min vän sedan barnsben Benjamin ”Warne” Warnerfelt, han är fin att hetsa mot.
4: Jag är inte orolig för att du kommer vara otaggad till matchen, hur ser du till så att det inte blir för mycket och du kanske åker på ett gult kort tidigt?
Jag tror allt handlar om att ha lite is i magen, man vet ungefär på vilken nivå man ska ligga när det kommer till det där, inte för mycket men absolut inte för lite.
5: I VM 90 i matchen mot Skottland blev Glenn Hysén tokig på Anders Limpar för att han inte gick in i en duell ordentligt (”DU KAN JU INTE BARA STICKA EN TÅ”!). Hur reagerar du om du ser något liknande från lagkamrater på lördag?
Haha vi spelar fotboll, vi dansar inte balett som jag har fått höra under min uppväxt. Går man inte in 110% in i en duell så lovar jag att man kommer att få höra det efteråt.
6: Barnen runt matcherna älskar dig och du bjuder verkligen till mot dom. Nu hoppas vi verkligen att många följer med i omklädningsrummet efter matchen och sjunger med i eran segersång!
Jag lovar att göra mitt yttersta för att det ska gå bra och laget är taggat så jag hoppas att vi kan göra alla runt omkring Skene IF nöjda. MOT 3 POÄNG, FORZA SIF!!
Träning | 7 dec, 19:30 |
Julmarknad | 9 dec, 10:00 |
Träning | 11 dec, 19:30 |
Träning | 14 dec, 19:30 |
Vårgårda IK (hemma) | 10 feb, 13:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera