Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Skene IF Seniorlag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Skene IF Seniorlag Herrar.
Seniorlag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Inför sista matchen för säsongen har vi fått möjlighet att prata lite kort med mittbacken Kristoffer Snarberg i motståndarlaget Jönköping. Tack Kristoffer för att du tog dig tid.
1: Vad tycker ni om er säsong? Vad hade ni för målsättning inför säsongen?
Inför säsongen hade vi målsättningen att inte vara sämre än förra året, då vi slutade 4:a. I skrivande stund (19/9) är vi närmre en negativ kvalplats än en kvalplats till div. 2. Så summerat en bit in i säsongen är vi givetvis inte nöjda med det resultatet vi åstadkommit hittills. Men det har varit tajta matcher där vi i alla matcher varit med länge in i matchen, förutom Bergdalen borta. I Svenska cupen och i Smålandscupen har vi däremot gått väldigt bra.
2: Jag gissar att höjdpunkten för säsongen var matchen i svenska cupen mot ÖiS? Hur var den matchen att spela och vad tycker du om er insats?
Matchen mot ÖIS i Svenska Cupen var definitivt en höjdpunkt för föreningen. Dels så har föreningen aldrig anordnat ett sådant stort arrangemang tidigare och sedan så har de flesta i laget inte spelat mot ett sådant etablerat motstånd. Jag tycker att vi gjorde en väldigt bra match och hade 0-0 i halvtid. Örgryte vinner välförtjänt, men med tanke på att det skiljer 3 divisioner och det ordinarie lag de ändå använder så ska vi vara nöjda.
3: Du har ju själv meriter från spel i Superettan. Känns som en tuff serie på många sätt. Träna lika mycket som en allsvensk spelare (väl?) men inte alls samma förutsättningar. Maxade du din nivå tycker du eller hade du kunnat nå Allsvenskan om du hade investerat mer tid och kraft i fotbollen?
Jag känner definitivt att jag hade kunnat spela fler år på den nivån och har haft den möjligheten. Men om jag kunnat spela ytterligare ett steg upp är svårt att säga. Jag har ändå lagt ner väldigt mycket tid i mina yngre dagar med extraträning och fotbollsgymnasium, så jag är nöjd med det jag har fått uppleva i mitt fotbollsliv. Balansgången är att kunna kombinera den kraften med glädjen, vilket jag inte riktigt lyckades med och la av med fotbollen när jag var 27. I Superettan och division 1 behöver du kombinera ett fotbollsliv på hög nivå med en civil karriär och då valde jag det civila.
4: Vad minns du från matchen på Vävarevallen mot Skene IF, vad blir viktigt för er när ni nu möter dom igen?
Jag minns en väldigt fin inramning och bra anläggning. På fotbollsplanen spelade Skene en teknisk fotboll med några individuellt duktiga spelare. I skrivande stund är det här en potentiellt väldigt viktig match för oss, för att klara oss undan negativt kval. Så kvarvarande matcher är finaler som vi behöver vinna. Beroende på tabelläget så behöver vi behålla kylan och metodiskt jobba ner Skene.
5: Vem i ditt lag tror du att motståndarna stör sig mest på och pratar om i sitt omklädningsrum?
Jag tror att motståndaren snackar mest om Liam Korjenic i omklädningsrummet. En ung innermittfältare som är aggressiv i sitt spelsätt. Jag vet inte vad han har ätit när han var yngre, men han är storvuxen och gillar att smälla på i närkamperna. Han kan också slänga iväg ett och annat glåpord, vilket motståndarna säkert stör sig på.
Träning | 7 dec, 19:30 |
Julmarknad | 9 dec, 10:00 |
Träning | 11 dec, 19:30 |
Träning | 14 dec, 19:30 |
Vårgårda IK (hemma) | 10 feb, 13:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera