Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Skene IF Herrlag
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Skene IF Herrlag.
Herrlag
Följ oss för uppdateringar
Den här veckan tar vi tempen på GG som förhoppningsvis vi får se mer av på planen framöver.
Stort grattis till segern i derbyt! Det var otroligt nära att det blev ett snöpligt kryss i slutminuterna men utöver det skapade Kinna väldigt lite. Vad hade ni tryckt på inför matchen och tycker du att ni lyckades utföra det?
Tack så mycket! Ja men precis, hade varit surt ifall den gått i mål istället, hade varit väldigt orättvist trots att de endast slutade 0-1. Tycker vi har bra kontroll på hela matchen egentligen, dom gör de ganska lätt för oss då dom bara slår långbollar, vilket i min värld är att ge bort bollen, ganska enkelt. Förutom kanske 15 Max 20 minuter i andra halvlek då Kinna skapar lite tryck, vilket är helt normalt i en sådan match, så har vi bra kontroll. Annars tycker jag vi styr matchen dit vi vill med vårat possesion spel (tror de måste varit 80-20% i bollinnehav i första halvlek...), och våra hot på kanterna.
Vad vill ni spelare hälsa till publiken? Kan du försöka beskriva känslan för er att spela matcherna mot Kinna?
Vi alla i seniorlaget, ledarstab och spelare är oerhört tacksamma för de stödet vi får av våra supportrar varje match! Utan dom är vi ingenting. Matcherna mot Kinna är ju såklart alltid speciella, de är ju den typen av matcher alla spelare brinner lite extra för.
Som "tur" är har vi varit väldigt överlägsna senaste 10 åren resultatmässigt. För mig personligen har de blivit en vana att slå Kinna, aldrig förlorat ett derby. En härlig vana.
Vem av er var det som höll i taktpinnen i klubbhuset senare på kvällen?
Oj, de var många men Kern och Andy satte en väldigt hög standard! Blev en oerhört rolig kväll/natt! Förhoppningsvis har vi en sådan kvar iår.
Nu flyttar vi fokus till nästa match. Vad vet ni om Jönköping?
Väldigt lite. De enda jag har fått till mig är att dom ska vara ett spelskickligt lag. Alltid roligt och möta lag som är spelskickliga, man lär sig alltid något då.
Kommer nog bli en spännande match mellan 2 lag som vill ha possesion.
Vilken sorts matchbild vill ni ha för att ha bäst chans att vinna matchen.
Jag tror att vi är väldigt lika i vår spelidé, två lag som vill äga boll samtidigt som vi är vassa i omställningar.
Viktigt blir som i varje match egentligen, att ha tålamod och inte ge bort possesion, vårda boll och blixtra till när vi har läge. Presspelet kommer även bli viktig i denna match, vinna tillbaks boll så snabbt som möjligt.
Vad tycker du om din egen säsong så här långt? Vad är det som du ska bidra med utifrån din roll på planen?
Har haft en lite knackig månad, med skador/känningar. Förhoppningsvis är den tiden över nu och då är de bara att gasa!
Som en av dom äldsta i laget så försöker jag bidra med trygghet på plan och även mycket snack. Samtidigt är jag en bollkär lirare så förhoppningsvis kan jag hjälpa laget med att höja passningsprocenten i laget och bidra med passningar som leder till farliga lägen.
Till sist, jag förstår att ni "köper" era tröjnummer i laget. Vill du avslöja vad du fick betala för att få den klassiska 10an?
Haha ja precis, i år fick vi köpa våra nummer. Priset blev inte så farligt, laget visste att jag ville ha 10an så dom var ganska snälla!
Om du får välja en nummer 10 vem väljer du då?
Har två nummer 10:or som jag älskar!
Lionel Messi och Jorge Valdivia, båda med nummer 10 på ryggen mestadels av sina karriärer. Båda två är barndomsidoler.
| Fritsla IF (hemma) | 11 apr, 14:30 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera