Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Skegrie BK Senior-Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Skegrie BK Senior-Herrar.
Senior-Herrar
Följ oss för uppdateringar
När vi som serieledare skulle möta 2:a placerade Bunkeflo så visste vi på förhand att det skulle bli tufft. Vi kände oss starka efter en bra träningsvecka. Tyvärr så slarvar vi i backlinjen och bjuder på Bunkeflos båda mål, andra på straff... Det stör vårt spel markant första 30 minuterna där Bunkeflo är det bättre laget. Med kvarten kvar av första halvlek börjar vi ta tag i matchen. Dogge rivs ner i straffområdet och Hasse sätter straffen säkert, lågt in till stolpen i minut 38. Vi fortsätter trycka på och Bunkeflo sitter djupt försvarsmässigt. Vi skapar chans på chans, frisparkar och hörnor. I slutet av halvleken kastar Mazur ett långt inkast som studsar fram till Hasse som klipper till med vänstran, 2-2 är ett faktum.
I pausen rannsakar vi oss själva. Vi har för dålig rörelse, för många längre bollar med dålig adress. Vi bestämmer oss för att korrigera och fortsätta intensiteten från sista kvarten men behöver öka rörelse och kvalité i vårt passningsspel.
I andra halvlek sätter Bunkeflo en längre frispark som Philip plockar, han sätter snabbt igång spelet med ett utkast till Mazur som ser Hasses djupledslöpning. En väl avvägd passning bakom Bunkeflos backlinje som tvingar ut deras målvakt. Bollen studsar högt och målvakten tar bollen med båda händerna 3 meter utanför straffområdet för att inte Hasse ska bli fri mot mål. Domaren dömmer frispark till målvakten för knuff som sker i nästa sekvens!!! Som tur är så har assisterande sett händelsen trots att han är längre ifrån än huvuddomaren. Det solklara röda kortet utdelas liksom frispark till oss. Turbulens uppstår under flera minuter. Bunkeflos ledare och spelare är på både domare och assisterande verbalt trots regelrätt bedömning som deras tränare erkänner iaf. Frisparken sätter Mazur distinkt och säkert till 3-2. Det haglar tyvärr fula ord från Bunkeflo under resten av 2:a halvlek. Eloge till tränaren som inte delar deras tråkiga attityd. Matchen blir ryckig med många avbrott för flera frisparkar bla. Vi blir mer och mer försvarande av viktiga 3 poäng och Bunkeflo lägger längre bollar på chans, de har ju inget att förlora. Vi får en del kontringslägen men vi utnyttjar tyvärr inte dessa på bästa sätt. I 87:e minuten får vi en frispark nere vid offensiv hörnflagga. Ollie skottfintar och Bunkeflos spelare rusar fram vilket man inte får innan bollen är i rullning enligt regelboken. Ytterligare ett felbeslut av domaren som ger Ollie sitt andra gula kort vilket innebär utvisning..! När vi spelat 94 minuter får jag besked av domaren att det återstår 1 minut. När vi spelat 1 1/2 minut frågar jag igen, inget svar... Efter ytterligare 1 minut försöker jag än en gång få kontakt med domaren som blir tillkallad av assisterande som tycker jag är påstridig (konstigt) Jag visar domaren att vi spelat 3 minuter och när jag frågat skulle vi bara spela 1 minut till! Domarens svar var, jag går efter min klocka och ger mig ett gult kort!!! Ytterligare ett felbeslut...! Sen säger domaren, detta är det sista som händer, alltså var tiden ute även för domaren... Efter många om och men är matchen slut och vi tar alla 3 viktiga poäng. En förbannat skön vinst för att vara ärlig! Tyvärr en dyrköpt sådan då Robin, Ollie och Vasko nu är avstängda mot Skurup...
Bunkeflo är helt klart bästa laget vi mött. Vi äger mycket boll i matchen men det blir inte mycket skönspel. Vi skapar en hel del chanser vilket även Bunkeflo gör även om vi tyvärr bjuder på båda deras mål. När jag nu sett matchen i efterhand så vinner vi matchen rättvist dels sett till bollinnehav och målchanser, vi varierar vårt spel bättre än Bunkeflo som spelar mycket långbollar på chans.
Stor eloge till hela laget som verkligen krigar på hela matchen. Starkt att vända 0-2 till 3-2 och allra helst hur dessa baklängesmål gick till. Jag är mycket stolt över lagets insats.
Hela truppen ligger bakom våra poäng. De sista 2 veckorna har det varit bättre energi och engagemang, mer snack och fokus i varje situation även i träning. Såhär måste vi fortsätta för att ge oss chansen vidare. Alla runt om bidrar likaså som Per, Mats, Viktor, inträde och kioskpersonalen, alla är viktiga i sina roller. Styrelsen som ger oss förutsättningar och hör av sig med jämna mellanrum är viktigt för helheten.
Publiken, ja jag vill verkligen tacka vår trogna publik som ställer upp i vått och torrt, ni är viktiga och hjälper oss att få extra energi.
Skegrie-support hördes även tydligt heja på och sjunga ramsor, härligt! Stort tack även för er support!
Alla är hjärtligt välkomna tillbaks igen lördagen 4/9 då är det kickoff kl 14:00 mot Skurup i Snarringe!
Målskyttar:
Hans Silow Håkansson 2
Wiktor Mazur 1
Assister:
Douglas Johansson Borglin 1
Wiktor Mazur 1
// Coach
Inga kommande aktiviteter
| 30 dec | Gott Nytt År |
| 23 dec | Årets tränare 2025 |
| 22 dec | God Jul |
| 16 dec | Ny huvudtränare klar för A-laget |
| 14 dec | Tack Omar! |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera