Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Skede IF Seniorlag Herr
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Skede IF Seniorlag Herr.
Seniorlag Herr
Följ oss för uppdateringar
Skede IF - Österkorsberga IF 3 - 1 ( 1 - 0 )
100-talet rejält kylslagna åskådare fick se hemmalaget ta en stabil 3-poängare när Österkorsberga IF besökte Skedvallen i årets seriepremiär. Även om det inledningsvis såg lite smånervöst ut, som det ofta brukar göra i premiärer, så var det SIF som startade matchen bäst. Men närmare mål än en rad resultatlösa hörnor kom man inte. Så småningom kom ÖIF mer och mer in i matchen och lyckades också de skapa några hörnor. Halvlekens enda mål kom i den 39 minuten när Alfons Thorslund slog en väl avvägd vänsterhörna som Simon Bergman mötte, och med ryggen mot målet, elegant klackade han in bollen i första krysset. För övrigt en kopia på det mål Zlatan Ibrahimovic gjorde mot Italien i Fotbolls-EM 2004 i Portugal, samma år som Bergman föddes, fast ännu snyggare!
Efter paus var det gästerna som började hetast och som vann en hel del dueller på mittplan. Därför kom kvitteringen till 1-1 efter att dryga timman var spelad inte som någon större överraskning. Pontus Vardell fick till ett elegant lobbskott som helt ställde Erik Blom i hemmakassen. De gul-svarta lyckades emellertid komma tillbaka och bl a hade inhopparen Jakob Vernersson ett hårt skottinlägg som seglade över målvakten och träffade i ribban. Med kvarten kvar kunde dock SIF åter ta ledningen. Emil Böhlin tog hand om en frispark i närheten av vänster hörnflagga och samtliga förväntade sig ett inlägg. Så även gästernas keeper som lämnade en lucka vid sin första stolpe. Det uppmärksammade Emil som med ett hårt, välplacerat markskott fick se bollen passera över mållinjen, där en ÖIF-försvarare rensade undan bollen. En välplacerad och bestämd domare såg dock att bollen redan varit över mållinjen och dömde följdriktigt för mål. I matchens 87:e minut kom så "spiken i kistan" när Simon Bergman nickskarvade fram bollen till Alfons Thorslund, som säkert förvaltade det läge han fick.
Som helhet var det en rättvis seger då hemmalaget hade det mesta av spelet och skapade de flesta målchanserna över 90 minuter. Försvaret, med målvakten Erik Blom bakom tre-backslinjen bestående av Alexander Hägg, Felix Niklasson och Alexander Gustavsson, är värda lite extra beröm för ett lugnt och tryggt agerande.
För SIF väntar närmast Landsbro IF kommande måndag på Borovallen. Ett LIF som inledde serien med 0-9 i baken mot Näshult. Med rätt inställning och bibehållen skärpa framför mål är möjligheten till fler SIF-poäng då förhoppningsvis god.
LB
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera