Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Skara HF
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Skara HF.
Skara HF
Följ oss för uppdateringar
Ida Berlin kom till Skara HF i höstas och har nu på allvar etablerat sig i laget. Den 23-åriga vänsternian är en skytt som motståndarna måste se upp med för det kan utan förvarning komma en blixtsnabb attack. Inför torsdagens hemmamatch mot seriekollegan IF Hallby HK har Ida laddat högersläggan och ser fram mot en spännande och tuff match.
Ida är en Göteborgstjej som har haft handboll i fokus sen hon var riktigt liten. Moderklubben är Kungälv men hon har också hunnit med ett par säsonger i Kroppskultur. Hon värvades säsongen 22-23 till dåvarande elitserielaget BK Heid men det året stoppades av hjärtproblem.
Ida berättar om sitt hjärta
-Jag tvingades till operation och därefter en lång konvalescens. Det innebar att jag bara spelade sex matcher i Heid. Säsongens tre första och de tre sista. Det var ett kämpigt år och jag var väl inte i full kondition när jag kom till Skara. Nu är jag helt återställd och har läkarord på att det inte är någon risk att mitt hjärta ska ta stryk för att jag spelar handboll.
Har hittat trygghet i Skara
Efter en kanske lite trevande start har Ida nu kommit igång ordentlig i sin roll på nio meter. Hon har fått en god vän i målvakten Isabella Mouratidou. Hon har hittat ett jobb som hon trivs med och lagkamrater där hon för varje match känner att samspelet ökar. Fyra mål har det blivit i både senaste och näst senaste matcherna och därtill flera målgivande passningar.
Laddad inför ”nästan derby”
På torsdag möter Ida Hallby för andra gången i den lila tröjan, och hon vet var som väntar. Det kommer att bli en tuff match med hårda tag och mot ett lag som är berett att kämpa till sista sekund.
-Dom har en niometersuppsättning som är jättetuff och dom är i ungefär samma läge i tabellen som vi, funderar Ida.
Det betyder innan torsdagsmatchen att det bara skiljer en poäng i tabellen där Hallby ligger på femte och Skara på sjätte plats.
Ida trivs gott i Idrottshallen
Som sina lagkamrater känner Ida lite extra när hon får springa in i Idrottshallen i Skara. Stämningen i lördags inför fyllda läktare har hon i tydligt minne.
-Det är en perfekt hall där publiken ramar in spelplanen och vi lyfter oss vid varje inspring, konstaterar hon.
Det visste du inte om Ida Berlin…..
-Hon trivs med sitt jobb som innebär att hon jobbar utomhus
-Skolan var inte toppen, hon valde handel- och administration för att hon tyckte det verkade enklas
-Hon tittar gärna på Beck eller andra svenska deckare på TV
-När handbollskarriären är slut drömmer hon om att bli polis.
-Innan inspringet gäller samma sportbehå och att vänster sko tas på före den högra.
-Hon anser sig inte fåfäng och ägnar inte mycket tid åt håret. Det ska bara vara fast förankrat så det inte är i vägen.
-Att laga mat tillsammans med kompisen Isabella Mouratdou är bästa fritidsnöjet.
Matchen mot Hallby spelas hemma i Idrottshallen i Skara på torsdag. den 8 februari med avkast klockan 19.00
Text: Annika Andersson Foto: Viktor Ljungström
Heja skara 2 nya poäng
RapporteraRapportera
Härligt Ida! Jag kollar om dojan sitter på plats på torsdag. Jag tycker precis som du att du kommit igång ordentligt. Vi tror på er tjejer, men det blir en mkt tuff match. Hallby är bra, såg dem senast när vi mötte dem i Jönköping. Hälsa och peppa tjejerna från mig!
RapporteraRapportera