Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Skara FC U17P
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Skara FC U17P.
U17P
Följ oss för uppdateringar
Hej
Vår verksamhet går på högvarv just nu. Träningar och matcher avlöser varandra. Killarna är fantastiska och sliter och kämpar på stenhårt.
Vissa veckor tycker vi att belastningen kan bli för tuff för några av våra spelare. Några kanske spelar 2 matcher en vecka på grund av ett återbud och tränar sedan 4 gånger. Ibland smyger det in en veckomatch som gör att belastningen blir för tuff.
Vi har därför besämt att vi anpassar antalet träningar lite mer indiduellt för spelarna. Har man exempelvis haft en riktigt tuff period kan vi besluta att några spelare står över en träning. Eller som imorgon på fredagsträningen där spelarna som spelar match på lördag står över träning då vi haft en intensiv period sista veckorna och vilan imorgon behövs för att kunna prestera på topp på matchen på lördag.
Träning och matcher är det bästa vi tränare och killarna vet - men om belastningen blir för hög kan det leda till skador och snarare bryta ner än att stärka och bygga upp.
Som en följd av detta kommer vi ta bort prisen för träningsflit när vi har avslutning i höst. Vi kommer hitta andra saker som vi tycker är mer rätt att lyfta och ge pris för - men vi delar inte ut priser för att man tränat en viss procent längre då det kan vara vi ledare som bestämt att vi tar bort någon träning för en spelare som behöver lite vila istället för träning.
Hälsningar Ledarna
Inga kommande aktiviteter
| 4 maj | Fotbollskola |
| 23 apr | Styrelsearbete 2026 |
| 22 apr | Extra Årsmöte |
| 21 apr | Klassfotbollen |
| 10 apr | Grundutbildning om föreningsliv |
Låter jättebra tycker jag och fint att se hur ni värnar om våra ungdomar
RapporteraRapportera
Låter bra speciellt för de som har andrar aktivitet .
RapporteraRapportera