Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Skara FC U17P
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Skara FC U17P.
U17P
Följ oss för uppdateringar
Hej
Här följer lite samlad info om hur de kommande månaderna ser ut får vårt lag. Vi har lagt en planering men som vi alla vet kan villkoren och rekommendationerna ändras snabbt utifrån aktuell Covid-situation.
Nu är det äntligen dags att öka på träningsmängden lite för våra fantastiska grabbar. Från och med måndagen den 17 januari kommer vi att träna enligt följande:
Måndagar 17.00 - 18.30
Fotbollsträning utomhus på Skarahof E-planen.
Nu kör vi igång med ett utomhuspass. Fokus på teknik och passningsspel när vi nu tar sikte på att förbereda killarna på matcher på 9-manna plan från och med i år. Klä er efter väder. Mössa och vantar och ett lite tjockare överdrag är bra. Sedan kan man ta av sig jackan när man blivit lite varmare.
Onsdagar 16.40 - 17.30
Fys/kondition i Petersburg. Träningarna är tänkt för de killar som inte sysslar med vinteridrott men alla som vill är såklart välkomna. Passen kommer att vara uppdelade i tre lika långa delar med jogg/rörelse - styrka/spänst - intervall/kondition.
Har du ingen vinteridrott så ser vi helst att du deltar på denna träning. Detta är en viktig del för att förbereda oss inför kommande säsong. Samma sak med klädsel här. Ett varmare överdrag som man tar av sig när vi fått upp värmen. Ta med vattenflaska och här tränar vi i vanliga joggingskor (utomhusskor)
Fredagar 15.15 - 16.30
Futsal inomhus på Viktoriaskolan. En stor del av denna träningstid blir matchspel, men vi kommer även att jobba med rörlighet.
Dessa träningstider gäller från nu tillsvidare. Vår grundplan är att vi sedan från mars ändrar upplägget till att innehålla endast utomhuspass (tre per vecka) men om detta kommer mer info när vi närmar oss månaden mars.
Vi kommer att börja spela träningsmatcher redan från mars och vår målsättning är att spela 5-6 matcher innan påskhelgen.
Vi kommer att hålla ett föräldrarmöte så fort möjligheten för detta ges utifrån smittoläget. Vi vill noga och tidigt prata om och gå igenom hur vår planering med cuper, serier och träningar ser ut under säsongen. Vi vill även prata om de arbetsuppgifter som vårt lag kommer att behöva genomföra för att kunna åka exempelvis på de cuper som vi planerar för. Det är viktigt att ni som föräldrar har information om vad som förväntas av er när man har barn som spelar i Skara FC. Detta, och mycket annant viktigt, kommer vi att prata mer om på detta föräldrarmöte.
Slutligen kan vi med stor glädje presentera två nya ledare som kommer finnas med kring vårt gäng i år. Det är Sofia Johansson Ehn och Calle Jansson. Sedan tidigare finns Niklas Ax, Kristian Wejshag och Patrik Rehn som ledare.
Trevlig helg
/Ledarna
Inga kommande aktiviteter
| 13 maj | Klassfotbollen 2026 |
| 4 maj | Fotbollskola |
| 23 apr | Styrelsearbete 2026 |
| 22 apr | Extra Årsmöte |
| 21 apr | Klassfotbollen |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera