Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Sjösa IF A-lag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Sjösa IF A-lag Herrar.
A-lag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Tack och lov blev inte årets försäsong lika lång som de två senaste.
Nu är vi "redan" framme vid seriepremiär.
Detta datum, den 1 maj, går tåget i marschfart till Vingåker och vi tänker oss att det inte spelar några fjortisar eller sossar i det laget med tanke på valt speldatum. :) Vi tänker oss nu att det kommer bli en match där hårt arbete ändå kommer ligga i fokus för att vi ska kunna kämpa hem poängen.
Det är alltså den första matchen i serien av 22 och med vetskap om att det är en lång säsong saknas nu spelare som skulle kunna vara aktuella då vi inte vill riskera för mycket och samtidigt ge spelare lite att brinna för längre fram. Ändå är det en slagkraftig trupp som tagits ut för att spela denna söndag.
Premiärtruppen: Rasmus Aggeroth, Johan Andersson, Robin Axbom, Alban Berisha, Viktor Dahl, Rasmus Ericson, Gustav Hagberg, Eddie Jinglöv, Linus Johansson, Kasper Johansson, Oscar Jonsson, Felix Lövgren, Fredrik Mobeck, Alexander Rådeby, Eric Stenius och Emil Urkedal.
Matchen kommer inte att tv-sändas, men vi kommer att rapportera via appar och sociala kanaler, så håll utkik!
| Träning | 12 maj, 18:30 |
| Träning | 14 maj, 15:00 |
| Malmköpings IF (borta) | 15 maj, 19:00 |
| Träning | 19 maj, 18:30 |
| Träning | 21 maj, 18:30 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera