Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om CK Silverstenen
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från CK Silverstenen.
CK Silverstenen
Följ oss för uppdateringar
I helgen avgjordes division 5 i Uppsala. Det blev en oavgjord och två vinster (4-4, 6-3, 8-1) för Stonefighters.
- En väldigt rolig helg med fint spel på en is som bjöd på rejält med curl och vi hanterade förhållandena på ett bra sätt. Skönt med lite revansch och att klättra ett par placeringar efter att ha varit missnöjda med resultaten de två tidigare sammandragningarna, sammanfattar lagets skipper Mattias Spante.
Segrare i Division 5 blev Lag Broom Boomers med Alexander Dryburgh (Junior-SM vinnare) som skipper, de gick obesegrade och vann alla sina nio matcher.
- Femteplatsen i serien är vi inte nöjda med, men som nämnt mycket bättre klass på Division 5 i år och det är bara konstatera att vi har fyra bra lag före oss i tabellen, säger Spante.
Man fick förstärka laget med några artist-importer, eftersom både Stefan och Perra saknades.
-Vi vill passa på att uttrycka vår stora tacksamhet till Sven-Erik Olsson, Urban Hellenius och Håkan Eriksson som ställde upp och hjälpte oss i helgen, avslutar Stonefighters skipper.
Tabell: https://www.curling.se/malardalen/tavla/tavlingar-i-distriktet/divisionsspel/div-5
RapporteraRapportera