Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Sigtuna IF Fotboll P14
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Sigtuna IF Fotboll P14.
P14
Följ oss för uppdateringar
Ännu några träningsmatcher avklarade, denna gång mot lite tuffare motstånd än vid tidigare matcher.
Vi möter fortfarande många lag för första gången, skapar relationer för att känna oss för var nivåerna ligger och för att över tid lära känna varandra bättre och kunna välja att spela fler matcher mot de lag som det funkar bra med matchningen mot.
DIF 14-10 besökte oss på lördagen och bjöd på fint motstånd på vår fina nya KG7 plan.
Vädret var kanon, Oliver dömde och vi valde att ta med lite extra avbytare (6 spelare) eftersom det var på hemmaplan.
Matchen blev jämn och båda lag bjöd på fint spel. Sigtuna hade nog mest bollinnehav, men Djurgården drog in tre frisparkar och matchen slutade med en knapp 3-4 förlust. Djurgården var mycket nöjda med både spel och arena, och ville gärna möta oss igen!
På söndagen stod Hammarby 14 Akademi för motståndet, vilket vi förstås förstod skulle bli vår tuffaste match hittills. Vi ledare menar dock att det är nyttigt att möta även bättre motstånd periodvis, för att utvecklas, lära och för att det är lite "extra spännande" att möta kända föreningar som AIK, Hammarby, DIF eller BP. Hammarby visade hur fin fotboll 9-åringar kan spela och trots stort målövertag var de imponerade av hur väl vi kämpade och höll humöret uppe!
Hammarby ville gärna ha en fortsatt dialog och kanske hälsa på oss hemma framöver, möjligen i ngn form av matchcamp där vi kanske är flera lag som deltar..
AIK Blå på torsdag skjuts tyvärr upp pga av att de hade problem med deras belysning. Den 7-8 har jag inte bokat något eftersom det både är handbolls- och hockeyturnering då, vilket betyder att nästa bokade möte (om inget dyker upp med kort varsel) är Rotebro borta den 17/10. Vi kommer att kalla lite tidigare än vanligt till den matchen eftersom den är på en tisdag, och alla kanske inte har möjlighet. För de som inte spelar match hålls träning som vanligt.
mvh Patrik
| Fanna BK P-14 Vit (hemma) | 6 jun, 11:30 |
| Jomala IK Blå (hemma) | 6 jun, 15:30 |
| FC Arlanda P2014 Grön (borta) | 7 jun, 13:30 |
| Vaksala SK Röd (hemma) | 7 jun, 17:30 |
| Träning | 8 jun, 17:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera