Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Sidensjö IK Herrlag
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Sidensjö IK Herrlag.
Herrlag
Följ oss för uppdateringar
Igår Lördag spelade Sidensjö ett gäng matcher inomhus på Bosch-hallen mot lagen Arnäs, Gottne 2 och KB 65. ÅFF hade valt att kalla spektaklet för inomhus-DM men att med 4 lag från hela distriktet kalla det hela ett distriktmästerskap är nästan lite skrattretande.
Nåväl så var det nu så i alla fall och Sidensjö stod för en del fina saker i dessa matcher som spelades 2 x 20 minuter.
Arnäs knep alla 3 poäng i Sidensjös första match efter att man avgjort på en mycket billigt dömd straff med 2-3 minuter kvar. Arnäs var kanske lite tyngre i denna match och än om resultatet inte var orättvist så kändes det snopet med förlust där i slutet. Sidensjös målskytt var Felix Boman.
Sidensjö - Arnäs 1-2
Den andra matchen mot Gottne 2 så var Sidensjö bitvis lite loja men kunde relativt enkelt vinna matchen till slut mot ett Gottne 2 som nog får inrikta sig på bottenstrid i årets division 4. Målskyttar för Sidensjö var Carl Byström och Viktor Edmark 2
Gottne 2 - Sidensjö 1-3
Den avslutande matchen mot KB 65... DERBYVINST!!! Målskytt var Viktor Edmark
Sidensjö - KB 65 1-0
Allt som allt härligt att spela matcher i tävling och det som gladde mest var att efter 120 minuters fotboll så släpptes det bara in 3 bollar av Sidensjö varav 2 av målen var straffsparkar.
Inga kommande aktiviteter
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera