Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Sidensjö IK Herrlag
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Sidensjö IK Herrlag.
Herrlag
Följ oss för uppdateringar
Det skulle gå ända till omgång 5 innan Sidensjö IK kunde bärga säsongens första 3a och den kom efter onödig dramatik i slutet av matchen.
Sidensjö fick en dock en mardrömsstart. Efter att en Domsjöspelare, i friläge fått med sig bollen solklart med handen, så kunde denna rulla in 1-0 redan efter 8 minuter. Bollen rullades i mål på den andra returen av Div4-debuterande Sidensjö-målvakten Peter Olsson som kanske kunde ha fått lite bättre hjälp i det läget.
Sidensjö försökte ta tag i matchen men skärpan var sisådär och den ojämna mattan gjorde det svårt. Trots det skapade man lite småchanser men man oroade inte riktigt Domsjö på allvar som fysiskt var på många huvuden större och starkare. 0-1 stod sig halvleken ut och det var nästan med ett nödrop då Domsjö hade ett stolpskott i slutet av halvleken från dålig vinkel.
Efter ett bra paussnack från grabbarna så kom man ut mer bestämda i den andra halvleken. 1-1, (Victor Nilsson på lysande inspel av Powell, 2-1 nick av Felix Boman på frispark och 3-1 Rasmus Andersson efter ett grandiost genomspel av Åhström )kom inom loppet av 10 minuter och då kändes nästan matchen klar då Sidenjö tydligt var det bättre laget, dock utan att för den delen glänsa. Kanske trodde Sidensjö också just detta för från ingenstans gjorde Domsjö 2-3 efter att ha vunnit en luftduell i straffområdet och vips var det match igen.
Domsjö hade nu lite vittring på kvittering. Man fick ett antal frisparkar som man lyrade in mot sina långa spelare men den riktigt farliga chansen dök aldrig upp. I stället kunde Rasmus Andersson i en kontring spela Dennis Lindblom ren med målvakten och denna gjorde inget misstag utan kunde rulla in spiken i kistan 4-2 till Sidensjö IK.
Äntligen seger och nästan framförallt 4 gjorda mål!, på helt olika vis dessutom och detta får vi nu hoppas ger grabbarna råg i ryggen inför kommande matcher.
Match redan nu på Fredag mot starka FV2 och den spelas också på hemmabanan Sidensjö IP.
Väl mött!
| Höga Kusten (borta) | 22 maj, 19:00 |
| Undroms IF (hemma) | 29 maj, 19:00 |
| Härnösand FC United (borta) | 5 jun, 19:00 |
| Friska Viljor-Akademi FC/Friska Viljor FC 2 (hemma) | 9 jun, 19:00 |
| KB 65 IF (borta) | 16 jun, 19:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera