Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Sidensjö IK Herrlag
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Sidensjö IK Herrlag.
Herrlag
Följ oss för uppdateringar
På fredagen hölls årets avslutningsbankett och firandet av att vi spelar i fyran även nästa säsong. Det blev en mycket trevlig kväll med god mat och dryck samtidigt som vi gemensamt såg Sverige ta tre poäng i EM-kvalet. Det delades även ut välförtjänta priser till några spelare i årets lakers trupp.
Träningspris säsongen -15
går till den spelare som har haft högst träningsnärvaro under säsongen:
Simon Lind
Årets spelare säsongen -15.
Kriterier är att man skall bidragit stort till sportslig framgång för div 4 laget, och det går till
en spelare som har hittat en plats i laget där han vuxit ut och utvecklats till en nyckelspelare. Med otroligt hög lägstanivå och med misstag under säsongen som kan räknas på en hands fingrar, har han knutit ihop försvaret och ingett en trygghet där ingen motståndare rinner igenom ostraffat. Med hans fysik, kondition och inställning som skulle räcka längre upp i systemet anser vi att han förtjänar detta pris:
Viktor Vestin
Årets Sidensjöhjärta -15.
Kriterier är moral och inställning till fotboll i allmänhet och Sidensjö IK i synnerhet, både på planen och på sidan om.
och det går till:
en spelare som förmodligen har minst tid av oss alla att ägna sej åt fotboll. Om det så är att sitta på bänken, eller spela från start, hemmamatch i fyran eller bortamatch i sexan så är han alltid lojal och ställer upp trots att han har en jobbsituation och familjesituation som kräver mer tid än alla andras tillsammans. Kanske inte snyggaste finterna alla gånger men med en inställning, kämpanda och djävlaranamma som alla skulle haft på planen, då hade vi spelat i trean. Ta efter, se och lär efter honom! Han är mycket omtyckt med bra ledaregenskaper och ger uppmärksamhet till alla i laget, från den yngste till den äldste och pushar dem i rätt riktning. Årets Sidensjöhjärta innehar:
Markus (bonden) Karlsson
| Undroms IF (hemma) | 29 maj, 19:00 |
| Härnösand FC United (borta) | 5 jun, 19:00 |
| Friska Viljor-Akademi FC/Friska Viljor FC 2 (hemma) | 9 jun, 19:00 |
| KB 65 IF (borta) | 16 jun, 19:00 |
| Björna IF (hemma) | 25 jun, 19:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera