Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Föreningen Showdansgruppen Power Puffs
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Föreningen Showdansgruppen Power Puffs.
Power Puffs
Följ oss för uppdateringar
Hej alla föräldrar! ⭐️
Vi vill lyfta en sak kring våra träningar som vi hoppas att ni kan hjälpa oss med. Vi tog även upp detta med tjejerna igår och lite förra veckan, men upplevde tyvärr inte att det blivit någon förbättring.
I danssalen visar vi respekt genom att räcka upp handen, lyssna på tränarna och på de elever som ställer frågor. Vi pratar inte med varandra när någon frågar frågor eller när vi undervisar, och under genomgång står vi upp om vi inte säger annat.
Vi älskar när eleverna ställer frågor och det får de alltid fortsätta med! 😆 Problemet är när samma frågor återkommer, eller när elever frågar om sådant vi precis gått igenom, vilket tyder på att några inte lyssnat aktivt.
Vi har därför behövt tjata flera gånger om att de ska ställa sig upp, sluta prata om annat och lyssna. Detta gör vi utan att singla ut någon enskild elev för vi anser inte det som etiskt rätt, vilket tyvärr kan upplevas som en kollektiv bestraffning för de elever som lyssnar och vill dansa.
Vi kommer alla till danssalen för att dansa och ha roligt, och vi älskar att se hur mycket tjejerna brinner för dansen!! Tyvärr går mycket av lektionstiden åt till att säga till och upprepa oss, istället för att dansa och lära ut vilket är något vi vill se åt andra hållet!
För att förtydliga gäller inte detta alla elever. Men trots det önskar vi att ni pratar med era barn om vikten av att lyssna och visa respekt för både tränare och danskompisar. Vi vill skapa en rolig och positiv miljö utan tjat där alla får dansa och få känna den respekt de förtjänar 🌸
/ Emma & Johanna
Endast sidans medlemmar kan kommentera
| Träning | 1 nov, 16:00 |
| Träning | 15 nov, 16:00 |
| Träning | 22 nov, 16:00 |
| Julavslutning (exakt tid kommer sen) | 28 nov, 11:00 |
|
|
Terminsavgifter HT 2026 |
| 16 sep | Elev info |
Tack för att ni informerar!
RapporteraRapportera
Mycket bra att ni skriver så vi kan prata med barnen hemma!
RapporteraRapportera