Division 7 Herr Mellersta Dalarna
Tabell
| Lag |
M |
V |
O |
F |
P |
| 1 |
Ludvika FK U |
16 |
13 |
3 |
0 |
42 |
| 2 |
Forssa BK U |
16 |
11 |
1 |
4 |
34 |
| 3 |
Dalsom Förening |
16 |
9 |
3 |
4 |
30 |
| 4 |
Torsångs IF |
16 |
6 |
4 |
6 |
22 |
| 5 |
Borlänge FF |
16 |
6 |
4 |
6 |
22 |
| 6 |
Islingby IK U |
16 |
5 |
2 |
9 |
17 |
| 7 |
Saxdalens IF |
16 |
4 |
1 |
11 |
13 |
| 8 |
Östansbo IS U |
16 |
3 |
3 |
10 |
12 |
| 9 |
Söderbärke GOIF |
16 |
3 |
3 |
10 |
12 |
| 10 |
Ospecificerat lag (10) |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
Match
2 - 1
Sportfältet 1
25 augusti 2025
18:00
Referat
Referat: Borlänge FF - Saxdalens IF
En match där vi inte kommer upp i nivå. Vi möter ett borlängelag som vi borde slå. Dom får efter ett fint framträdande efter en sökt kontakt i straffområdet långt efter att bollen är borta och en flygtur en straff i 26min så dom kan ta ledningen med 1-0. Men 2min senare kan Wille påpassligt stjäla bollen på mitten och löpa ifrån dom för att sen enkelt runda deras målvakt och rulla in 1-1 i öppen kasse. Efter det svänger matchen fram o tillbaka men i 66min får dom en hörna där vi återigen står stilla och tittar när dom löper och kan nicka in 2-1 ostört på bortre. När ska vi lära oss att man måste ta markering och kliva dit och nicka på hörnor? Hur många fler sånna mål tänker vi släppa in?
När dom sen får en utvisning 15min senare kunde man ju tro att vi skulle tända till och visa lite vilja att vinna matchen men dom flesta verkar vara nöjda med en uddamålsförlust och tar det lugnt på planen och vi får inte in nån kvittering.
2TV idag till Casper som är en av dom få som verkar vilja vinna matchen och tänder till sista 15.Och Matthias som blir mer o mer bekväm som mittback.
1TV till Simon A som är stark på mitten och Pavic som gör många fina löpningar på kanten.
Vad lär vi oss från detta?
Vi måste börja röra oss mer utan boll. Det måste finnas passningsalternativ för bollhållaren. Det är jobbigt att spela fotboll man ska bli svettig!
Även defensivt måste vi ställa om direkt vi blir av med bollen inte stå och titta.
Varje spelare måste ta sitt ansvar på hörnorna och gå in i duell!
Vi måste skjuta mer. Dom har en kort osmidig målvakt då måste vi våga skjuta annars blir det aldrig några mål.
Vi behöver puscha varandra mer på planen skapa energi!
Nu har vi 4st matcher kvar i serien så gäller att vi lyfter oss fysiskt och mentalt om vi vill ta några fler poäng.
Spelarstatistik
Utespelare
M Spelade matcher
G Mål
A Assist
GK Gula kort
RK Röda kort
P Poäng
Spelarstatistik
Målvakter
M Spelade matcher
G Mål
A Assist
S Skott på mål
IM Insläppta mål
GK Gula kort
RK Röda kort
P Poäng