Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Säters IF FK P-15
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Säters IF FK P-15.
P-15
Följ oss för uppdateringar
Föräldramöte 23/4 2024
Närvarande: Jens Klaar, Sara Sissala, Johan Bergström, Linus Åkesson, Erika och Henrik Mårts, Jessica Eriksson, Pernilla Drougge, Jennifer Jansson, Jessica Wagnborg, Johan Sandberg, Tove Söderberg, Zandra Eigner, Lovisa Hjorth, Mattias Holmström, Sandra Johansson, Mattias Vestberg, Ida Åkesson
Tränare i år är: Linus, Johan, Sara och Jens
Lagföräldrar: Ida, Sandra, Pernilla, Lovisa, Johan
Kassör: Sandra och Ida
Laget är anmälda att spela i Tigerligan 2 lag, start mitten av maj.
Laget är anmält till Dalecarlia Cup 2 lag, spelas 27/6-30/6.
Träningar:
Vi kommer träna tisdagar kl 17:30-19:00 samt Torsdagar kl 17:00-18:15 på Skönviksplanen.
Det kommer finnas tillgång till omklädningsrum - Inga telefoner i omklädningsrummet.
Då det kommer vara träningar innan vår träning i år så vill vi att när barnen kommer så fyller man sin vattenflaska och sedan samlas vi på angiven plats. Ingen lek på planen innan träningen. Då laget är stort kommer tränarna behöva stöd av föräldrar under träningar om någon tränare är frånvarande. Tränarna kommer be om hjälp enskilt eller i Messenger gruppen. Annars önskar tränarna att föräldrarna sitter på sidan/läktaren under träningarna för att slippa för mycket folk på planen.
Anmäl frånvaro till träningar. Detta görs direkt till Linus på antingen sms eller Messenger och inte i gruppchatten. Detta är superviktigt då vi planerar träningen utifrån antal spelare.
Vi tränare kommer lägga stor vikt på lagsammanhållning och hur man är en bra lagkompis och hur man behandlar varandra.
Prata hemma med era barn om hur de tycker träningarna fungerar och sedan har vi ledare och ni föräldrar en dialog. Våga gå fram och prata med oss ledare! Berätta hur era barn fungerar och ge oss gärna feedback. Fotbollsträningarna ska vara en trygg plats för barnen.
Matcher:
Vi kommer spela match varje helg med båda våra lag. 1 match/helg för barnen. Så fort matcherna är bokade kommer de läggas in i kalendern på laget.se.
Kallelse till match skickas ut på laget på söndagar med sista anmälan kl 18:00 på onsdagar.
Ni kryssar i om erat barn kan spela match till helgen. Sedan tar vi tränare ut lagen. Ni kommer få laguppställning senast torsdag.
Ladda ner laget.se appen. Ett tips, slå på funktionen, notiser. Om något krånglar med laget sidan så ta kontakt med Sandra som kan hjälpa till att ta kontakt med support.
På hemmamatcher ser vi gärna att barnen byter om tillsammans då detta skapar en gemenskap. På bortamatcher kommer man ombytt på angiven tid då det inte alltid finns tillgång till omklädningsrum.
Vi kommer ha kiosk och bollkastning på våra hemmamatcher, detta planeras av lagföräldrar. Schema kommer skickas ut och föräldrar ansvarar själva för att byta med varandra. Vi bjuder spelarna på fika efter matcherna. Sponsorpriser till bollkastningen ska Maltes morfar försöka fixa.
Likt förra säsongen så ska vi ha 1-2 matchvärdar på matcherna. Matchvärdarna hälsar motståndarlag och domare välkomna, visar var omklädningsrummen är mm. Bidrar till ett gott klimat, finnas synlig och tillgänglig till ledare, domare och publik.
Vi behöver västar till matchvärdarna upp till Skönviks IP – Sara tar på sig att fixa det.
Ingen obligatorisk försäljning till lagkassan denna säsong om man vill kan man sälja kakor via kakservice. Kataloger delas ut under mötet och mer info kommer via lagföräldrarna inom kort.
Vi har anmält intresse att laget vill nattvandra för kommunen. Minst 5000kr till lagkontot för en helg fredag och lördag 6person/kväll. Mer info kommer om laget blir tilldelad en helg.
Föreningen har 2 försäljningar som lagföräldrar kommer komma ut med information om när det blir dags. Ravelli under våren samt toalettpapper till hösten.
Det finns en fond att söka – Rätt till idrott, Yngve Lindvalls minnesfond. Där kan man få ekonomiskt stöd med tex, medlemsavgift, Föreningskläder/utrustning. Helt anonymt, bara ledare som känner till det. Ta kontakt med någon tränare. (https://www.rfsisu.se/distrikt/dalarna/bidrag-och-stod/fonder)
Vi kommer ha en fotbolls kick off den 10,11/5. Fokus på denna kick off är att vi ska skapa en gemenskap i gruppen. Två kallelser kommer skickas ut för dagarna. Föräldrar och syskon kommer få möjlighet att köpa grillad korv/hamburgare även där kommer vi behöva få in anmälan så vi kan beräkna hur mycket mat vi ska beställa. Mer info kommer från lagföräldrarna i början på maj.
Lagkassan:
Vi diskuterar långsiktiga och kortsiktiga mål kring vad lagkassan ska gå till och vad vi vill spara och jobba oss till.
Beslut tas att lagets mål är:
Långsiktigt mål- Åka på en Cup längre bort ev. till Danmark när barnen är ca12 år beroende på ekonomi och mognad i laget. Antigen sommaren 2027 eller 2028.
Kortskitiga mål- Cuper i närheten och ev. anordna en egen hemmacup på skönviksplan som kan ge oss inkomst till lagkassan.
Förslag: -Dalecarlia cup
- Peppes cup
-Skinnar cupen
-Träningsläger
- Finns även cuper i Västerås och Örebro.
| Träning | 5 jun, 17:30 |
| Söderbärke GOIF (hemma) | 6 jun, 11:00 |
| Saxdalens IF (borta) | 7 jun, 11:00 |
| Samuelsdals IF Svart (borta) | 7 jun, 14:00 |
| Träning | 9 jun, 17:30 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera