Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om IK Säbysjön A-lag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från IK Säbysjön A-lag Herrar.
A-lag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Iberoamericana IF - IK Säbysjön: 1-6 (1-4)
En underbar start på seriepremiären. Vi vandrar hemåt med en trygg målskillnad i bagaget som kan vara avgörande i slutet av säsongen.
De första tio minuterna är Iberoamericana det bollförande laget - vi får inte röra bollen särskilt mycket. Efter 13 minuter in i matchen får Johan B till en straff som Vidar slår in i vänstra hörnet, en händelse som får matchen att vända. Vi ökar pressen på deras backlinje och väntar in deras misstag.
Ytterligare sex minuter går när Vidar bryter bollen högt upp i banan, slår den sidledes till Johan B som faktiskt placerar in bollen i nätet. Han är nog mer känd för att skjuta kanonkulor än bredsidor. Underbart att se! 0-2 är ett faktum.
Efter endast några minuter hinner passera när Gustav, via en hörna, får till en hård nick som målvakten släpper på retur, och gissa vem som är där, ingen mindre än Johan B som kör över bollen och den här gången pressar in 3-målsledningen. Kort därpå lägger Johan B fram bollen till Vidar som placerar in 0-4. Notera att nätet prasslade fyra gånger på endast 23 minuter!
Vi väljer att spela mer defensivt och nästintill eliminerar deras målchanser. Iberoamericana avslutar trots det första halvlek genom att reducera till 1-4. Skottet, som till synes ser ofarligt ut, är dessvärre fullständigt maskerat för Marcus och därmed relativt otagbart.
Andra halvlek inleds ofarligt från båda lagen. Vi fortsätter hålla tillbaka deras målchanser och väntar på kontringslägen. Efter 20 minuter genomför Simon St en 40-meterslöpning och genskjuter mittbackarna, får en djupledspassning av Vidar, och placerar tryggt in 1-5. När det endast är fem minuter kvar är det dags för vår otroliga nickspelare att få avsluta matchen. Gustav slår en frispark över drösen av stångande spelare i straffområdet till en helt friställd Nille som får det att se så enkelt ut när han sätter dit huvudet och placerar in bollen i bortre hörnet (1-6).
Det är alltid kul med en seger, framförallt på premiären. Nästa vecka är dags för premiär på hemmaplan mot Kallhäll.
FORZA SÄBY!!!
Gula kort: Simon St, Jean, Johan B, Robba, Simon Sö, Micke Rö
Bäst i laget:
1) Johan B - fullständigt kör över motståndet (2 mål, 1 ass)
2) Robba - en orubblig defensiv pjäs
3) Vidar - ständigt offensivt hot (2 mål, 2 ass)
Mål:
13' 0-1 Vidar (straff)
19' 0-2 Brun (Vidar)
24' 0-3 Brun
36' 0-4 Vidar (Brun)
40' 1-4
65' 1-5 Simme (Vidar)
85' 1-6 Nille (Gurra)
| Kälvesta IoF 1 (hemma) | 10 maj, 20:00 |
| Träning | 12 maj, 19:45 |
| Träning | 14 maj, 19:45 |
| Roslagskulla IF (borta) | 15 maj, 20:00 |
| Kallhälls FF (borta) | 17 maj, 19:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera