Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om IK Säbysjön A-lag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från IK Säbysjön A-lag Herrar.
A-lag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Småruggigt väder, genomblöta kläder, segern kom lätt som en fjäder! Ett delvis sant påstående. Visserligen fick vi bevattningshjälp från himlen under kvällen vilket gav bollen en skön touch, men segern var allt annat än lätt att åstadkomma.
Efter Wäsbys seger mot serieledande Edessa i kombination med deras placering i tabellen och med erfarenheter från vår egna match mot dem i början av juni var det känt på förhand att det väntade en tuff utmaning om vi ville lämna planen med poäng i bagaget. Matchen inleds på förväntat vis, Wäsby är sugna på att föra spelet och pressa högt. Säby har dock full auktoritet i defensiven och släpper endast igenom några rutinskott på mål. När Säby söker att spela boll lyckas det hyfsat kontrollerat, men saknar det där trycket på sista tredjedelen även om sådana situationer också förekommer.
Vi lyckas skapa en hörna som går mot Hasse. Herr Malmsten i sin tur skarvar bollen vidare mot Bawan som med en halvvolley fullständigt dundrar in ledningsmålet. Resten av halvleken fortsätter på liknande vis, Wäsby har litet övertag spelmässigt men även Säby är allt annat än ofarliga. Wäsby får även ett mål bortdömt för offside, och vi kan efter 45 spelade minuter söka temporärt skydd från regnet i omklädningsrummet.
Andra halvlek tar vid och matchbilden står sig. Det märks att båda lagen har en tydlig spelplan, och båda lyckas utföra den relativt väl. Säby orkar dock inte stå emot helt, och tvingas i minut 66 kapitulera ett kvitteringsmål efter att en motståndare fått helt friställd placera in en kanon från nära håll. Det dröjer dock inte länge innan vi besvarar med vår egna ammunition. Bawan slår en djupledsboll till Vidar som deras målvakt kommer ut på. Snabbe Vidar är såklart först på bollen, och kan från ytterkanten av straffområdet placera in bollen i tom bur.
Vi får oss en energikick av målet medans jagande Wäsby blir märkbart mer frustrerade. Motståndarna kommer egentligen aldrig riktigt nära någon ny farlighet. Istället lyckas vi utöka ledningen till 3-1 i matchens slutminuter efter att Vidar passerat x antal spelare, passar bollen till Bawan som tar emot och kan slå in spiken i kistan! Domaren blåser av matchen, och vi kan konstatera 3 poäng på kontot. Onekligen en seger som vi fick jobba hårt för, HÄRLIGT SÄBY!
Vi lägger även in en liten sidonotis som påverkar förutsättningarna för hösten i högsta grad:
Det verkar som att Vallentuna har dragit sig ur serien, vilket annullerar deras matcher. För Säby betyder det +-0 eftersom vi har en vinst och en förlust mot dem. Bro IK är det lag som tjänar mest på det, eftersom dom endast hade en förlust mot Vallentuna. Resten av lagen i serien förlorar samtliga tre poäng på grund av seger mot Vallentuna, samt målskillnad. Oturligt nog för gårdagens motstånd Wäsby förlorar dessa herrar hela 6 poäng, eftersom de hade en seger även nu på hösten. Riktigt snöpligt för dem att gå miste om 9 poäng (inklusive förlusten mot oss då) på två dagar!
Det här skapar helt andra förutsättningar, då vi har 1 poäng ned till nedflyttningsplats men även 3 poäng upp till andraplatsen. Det vill säga lag 2-8 ligger inom ett 4 poängsintervall. Blir spännande att följa division 6A under hösten!
/Redaktionen
| Kälvesta IoF 1 (hemma) | 10 maj, 20:00 |
| Träning | 12 maj, 19:45 |
| Träning | 14 maj, 19:45 |
| Roslagskulla IF (borta) | 15 maj, 20:00 |
| Kallhälls FF (borta) | 17 maj, 19:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera