Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om IK Säbysjön A-lag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från IK Säbysjön A-lag Herrar.
A-lag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Det blev ett bra genrep för Säby, som idag mötte FC Tensta och vann. Vi är genomgående det bättre laget och vinner klart rättvist. Vi möter ett lag som står ganska mycket still i sitt och det blir svårt att hålla tempot uppe, men vi gör det okej. Vid vissa tillfällen borde vi bli bättre på att värdera situationer och hålla bollen inom laget, istället för att söka avgörande pass.
Dessutom är vi lyckligt lottade att vi har en X-faktor i laget, Vidar. Med sin snabbhet och målfarlighet är han enormt viktig och kan avgöra matcher på egen hand. Säbysjön kommer under inga omständigheter att sälja denna guldklimp, utan får istället belöna honom med en löneförhöjning. Ordförande får jobba på detta!
Nästa helg är det dags för premiär, borta mot Rydbo. Fram tills dess har vi två träningar, där det gäller att visa framfötterna för coach Gani för att ta en plats i matchtruppen.
VAMOS!
| Träning | 12 maj, 19:45 |
| Träning | 14 maj, 19:45 |
| Roslagskulla IF (borta) | 15 maj, 20:00 |
| Kallhälls FF (borta) | 17 maj, 19:00 |
| Rotebro IS FF (hemma) | 21 maj, 20:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera