Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om IK Svane Old boys
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från IK Svane Old boys.
Old boys
Följ oss för uppdateringar
Beslutet som kom i veckan från Bohusläns FF var ingen skräll: alla distriktsserier för både herrar och damer skjuts upp och spelas som enkelserie på grund av coronapandemin.
Det innebär- förhoppningsvis - seriepremiär i juni för Svanes del.
Sedan tidigare var det klart att alla nationella serier – ner till div III för herrar och div I för damer – skulle skjutas upp med möjlig start i juni.
Hur det blir med fotbollens lägre serier avgör de enskilda distriktsförbunden, och möjligheten fanns för t ex Bohusläns FF att fatta beslut om att trots allt köra igång distriktsserierna.
Så blev det nu inte. Hela säsongen skjuts upp och alla serier spelas som enkelserier, i herrarnas fall från division IV och nedåt.
Ingen kan veta hur länge coronapandemin påverkar allas våra liv. Men i fotbollens värld tar man sikte på att samhället och idrotten har normaliserats när vi är framme i juni – och då är det tänkt att seriespelet i bohusserierna ska börja.
Det innebär att en redan lång försäsong blir rekordlång. I Svanes fall startade träningen den 7 januari och blir det premiär i början av juni så är försäsongen fem månader.
Och kanske är detta gynnsamt för just Svane – om vi nu ska leta några positiva saker med att vårsäsongen nästan försvinner. Det till stora delar nykomponerade laget är inte färdigt ännu – men med mer träning och ett antal extra träningsmatcher så talar ju tiden för att laget blir vassare och mer samspelt.
Samtidigt gäller det för alla tränare i lagen i de lägre divisionerna att motivera sina spelare att fortsätta träna trots att seriepremiären är mer än två månader bort.
En fråga som inte är avgjord är om träningsmatcher ska tillåtas. Det finns distriktsförbund som t ex Upplands som beslutat att stoppa även träningsmatcher. Något sådant beslut är inte fattat av Bohusläns FF och det innebär att Svanes nästa match blir träningsmatchen mot Åsebro nästa helg – om det nu inte kommer skärpningar från folkhälsomyndigheten och regeringen som gör att allt matchande förbjuds.
Tiden får helt enkelt utvisa – en sådan här situation har världen och idrottsrörelsen aldrig ställts inför tidigare.
Inga kommande aktiviteter
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera