Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om IK Svane Old boys
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från IK Svane Old boys.
Old boys
Följ oss för uppdateringar
Grohed IF - IK Svane 1-3
Det var aldrig något snack om var de tre poängen skulle ta vägen dena sena söndagskväll. Svane var bättre på allt och vann rättvist med 3-1, siffror som kunde varit betydligt större.
Till en början har dock Svane svårt att få tag i matchen och Grohed har ett visst övertag. Man skapar också ett par halvchanser men utan resultat.
Det dröjer dock inte länge förrän gästerna tar över tillställningen och Nicklas Eriksson kan efter en tilltrasslad situation nicka in 1-0 efter 6 minuters spel.
Svane kan nu börja spela ut och låter aldrig Grohed komma in i matchen. Man har några ströanfall men inga direkt farliga chanser.
Efter en kvart får Falck bollen i fritt läge och kan sätta dit tvåan.
Vi skapar ytterligare lägen men som vanligt är inte skärpan i avsluten där.
2-0 står sig halvleken ut med mersmak för gästerna.
Efter paus är dominansen från Svane än större och Grohed får jaga långa stunder.
Efter en rad chanser får Falck sätta dit sitt andra för dagen och Svanes tredje.
Vi kunde gjort minst det dubbla denna afton men tre fick räcka. Grohed får ett tröstmål med minuten kvar att spela.
Bra genomförd match, känns dock ganska avslagen efter ett noll målet. Men vi visar att vi kan rulla boll och spela fin fotboll. Nu har vi en match kvar och vid seger där är tredjeplatsen i serien säkrad.
Mål Svane: Falck 2, Eriksson
Laget:
Daniel
Patrik-Pocca-Belle-Arben
EA-Sebbe
Andersson-Eriksson-Paw
Falck
Avb:
Parra
Pesha
Gent
Telkert
Poäng:
3p Paw
2p Falck
1p EA
| Svane cup | 14 aug, 00:00 |
| 17 maj | Energikampen 2026 |
| 20 apr | Succé för arbetsdagen på Svanevallen. |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera