Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om IK Starkado
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från IK Starkado.
IK Starkado Brottningsklubb i Skärblacka
Följ oss för uppdateringar
Starkado deltog på lördagen med fyra brottare vid nybörjartävlingen Stångebroslaget i Linköping.
Bäst lyckades Jennifer Sandberg i F22 kg. där hon efter fyra matcher och lika många segrar var etta i klassen. Tuffaste motståndet fick hon av Cecilia Eklöf från Linköping där det blev poängseger med 1-0.
I P37 kg. gjorde Martin Karmsjö sin andra tävling där det blev en seger och två förluster vilket gav en tredjeplacering efter en riktig kämpainsats.
Vi hade även med två debutanter. Jakob Bremberg tävlade i P21 kg. där det blev två förluster som gav en femteplats.
Den andra som gjorde sin första tävling var Therese Baranyai i F41 kg. och som också fick två förluster. Therese som var ganska nervös i sin första match gjorde i sin andra match en kanoninsats och ledde med 9-4 när hon åkte på ett snöpligt fall.
En kul tävling med 71 startande och bra insatser av våra Starkadobrottarna.
Nöjda ledare var Eje och Fottis!
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera