Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Stallarholmens SK A-lag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Stallarholmens SK A-lag Herrar.
A-lag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Det blir ett kort referat denna gång. . . . . .
Ett klart bättre Stallis tappar en säker 2-0 ledining i slutminuterna borta mot Oxelösund.
Oxelösunds IK - Stallarholmens SK 2-2 (0-2)
SSK är det bästa laget i första och tar med sig en rättvis tvåmålsledning till pausvilan efter mål av Pihlmark och Edin.
I andra domineras ännu mer och man väntar hela tiden på punkteringen, ett tredje mål som skulle stänga matchen helt och hållet.
6-7 grymma lägen missas/räddas varav minst två när man står på mållinjen och bara ska stöta in den så lyckas man istället trassla in sig i bollen.
Runt 83:e tar SSK sedan en helt onödig straff! Det var Inget farligt läge, en bollkamp på en höjdboll. Straff och 2-1.
I 88:e kommer också kvitteringen, En långboll in i boxen som ska boxas bort, men en lätt knuff i ryggen gör så Stallis-keepern helt missar utboxningen & bakom står fri OIK spelare som enkelt stöter in 2-2.
Grymt surt att äga en match och ändå bara få med sig en pinne ! :(
Laget får borsta av sig detta snabbt för på lördag är det dags igen hemma mot Ärla IF kl 13.00
//Red
*****
| IFK Nyköping (borta) | 22 maj, 19:00 |
| BK Sport (borta) | 29 maj, 19:00 |
| Eskilstuna FC (borta) | 6 jun, 14:00 |
| BK Sport (borta) | 12 jun, 19:00 |
| Eskilstuna City FK (borta) | 18 jun, 19:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera