Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Stallarholmens SK A-lag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Stallarholmens SK A-lag Herrar.
A-lag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Det blev till slut Stallis som drog det längsta strået i seriefinalen under fredagskvällen borta mot Hargs BK på Rosvalla KGA.
Simon Björk satte vinnande 1-2 i 90:e matchminuten. SSK då med en man mindre.
Hargs BK - Stallarholmens SK 1-2 (1-1)
Första halvlek rev Harg i gång i ett ruggande tempo. . . men SSK var förberedda och helt inställda på att man skulle möta dels ett bra lag men också att HBK gärna ville stänga matchen redan i första.
- Ett lågt försvarsspel och omställningsfotboll skulle spelas tills Harg mattades av och lite så blev det. Harg gjorde dock 1-0 redan 13:e minuten då de i första läget vann ett motlägg på mittplan varefter bollen snabbt spelades ut djupt till höger och hårt inspel på första stolpen - vilket stöttes in av Hargs Marcus Björklund.
Runt 30:e så mattas HBKs offensiv av. (Man hörde t.o.m detta när vissa Harg-spelare säger att de inte orkar jaga längre då de manas på av andra spelare längre bak)
I 39:e har SSK en grym dubbelchans att kvittera men Harg-keepern gör fina räddningar först på Pihlmarks stenhårda skott centralt precis vid straffområdeslinjen och sen på returen som Fallou skjuter.
Kvitteringen kom istället i 42:a 1-1. Stallis krossar först ut bollen djupt till höger på Robin Eklund som slår ett perfekt inlägg vilket Alexander Cleverdal nickar in stenhårt.
Halvtidsvila och oavgjort.
Första 10-15 i andra halvlek gör HBK precis som i första. Ett tuff offensiv drar i gång men det fina försvarsspelet hos SSK stänger målchanserna och anfallsspelet jämnas ut.
Simon Björk satte sånär 1-2 i 69:e när han får på ett ruggigt skott ca 10-15 meter utanför straffområdet. Skottet ser ut att kunna sitta upp i högra krysset men HBK-keppern gör en demonräddning och tippar den ribba ut.
I 72:a har Stallis ytterligare en dubbelchans för ett ledningsmål. Philmark friläge och Haris på returen - men det räddas även denna gång. I 75:e blir så allt lite tuffare då Cleverdal drar på sig sitt andra gula och därmed rött.
Sista kvarten blir svettig då Harg ännu en gång trycker på gasen för ett segermål. Några gånger dansar bollen i närheten av Stallis mål via inlägg, hörnor och skott från dåliga lägen - men utan att det blir riktigt giftigt.
i 90:e kommer årets skönaste mål. Med reducerat manskap ställer SSK om minuten innan målet. Oliver driver i förstaläget bollen fram & tillbaka centralt på Hargs planhalva för att hitta lägen och hittar till slut Simon central strax utanför Hargs straffområde. Simon väggar sig enligt skolboken igenom centralt med Pihlmark och helt fri med Hargs-keeper sätter han 1-2 och därmed tar Stallis en fin skalp på bortaplan.
Alla Stallis-krigare gör en taktiskt och inställningsmässigt grym fight och ska höjas denna gång!
- Ska någon nämnas extra så blir det Pihlmak. Vilken arbetskapacitet !! Efter att ha krigat hela fighten (springer normalt sätt mest av alla) så tar han ändock en 80 meterslöpning defensivt runt 85:e från sin anfalls position som stopper ett ypperligt omställningsläge av Harg.
//Red
*****
| IFK Nyköping (borta) | 22 maj, 19:00 |
| BK Sport (borta) | 29 maj, 19:00 |
| Eskilstuna FC (borta) | 6 jun, 14:00 |
| BK Sport (borta) | 12 jun, 19:00 |
| Eskilstuna City FK (borta) | 18 jun, 19:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera