Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Stallarholmens SK P15
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Stallarholmens SK P15.
P15
Följ oss för uppdateringar
Till att börja med, stort tack till alla föräldrar som hjälpt till med investeringarna igår kväll och idag på morgonen på Beijer. Ni har alla bidragit till en extra peng till lagkassan, som spelarna kommer kunna ha till framtida lagaktiviteter och cuper. Tack!
PROVKLÄDER:
Nu har vi äntligen fått hem provkläder till kansliet, så att alla spelare kan prova ut rätt storlek i föreningskläderna.
Vi kommer att låta spelarna att prova ut kläder under träningen på måndag och onsdag.
Spelarna får med sig en lapp hem med den storlek som passar bäst. Var och en får sen beställa antingen overallen (byxa och tröja) för 799kr eller klubbkitet (byxa, tröja, shorts, t-shirt och strumpor) för 1125kr.
I klubbshoppen får man självklart beställa andra produkter. Vi rekommendera/önskar att alla som minimum beställer overallen, men hoppas att alla kör på klubbkitet för att säkra teamkänslan och klubbtillhörigheten.
När spelarna provat ut storlek under veckan, görs beställning av respektive vårdnadshavare på Macrons hemsida i Stallarholmen teamshop;
https://macronsverige.se/produkt-kategori/teamshoppar/stallarholmens-sk/
Betalning med Klarna
Spelare som inte är med på måndag eller onsdag och därför inte kan prova kläderna, kommer att få rekommendation från oss ledare i vilken stlk som är lämplig utifrån övriga spelares val av stlk.
//Tränarna
| IFK Eskilstuna P 2014 vit (borta) | 9 maj, 16:00 |
| IK Viljan Strängnäs P2014 Blå (hemma) | 10 maj, 10:00 |
| Träning | 11 maj, 17:00 |
| Träning | 12 maj, 17:00 |
| Träning | 14 maj, 17:00 |
Igår på träningen provade alla spelare som närvarade, ut storlekar i de nya kläderna. Spelarna har fått med sig en liten lapp med den storlek som passade bäst.
RapporteraGenerellt kan man säga att 2XS motsvarar 130-140 i stlk och XS 150. Utöver det är tröjorna små i stlk 2XS och byxorna stora i XS.
Så det rekommenderas att de flesta (inte alla) siktar på XS och då med lite stora byxor att växa i =)
Har ert barn tappat bort lappen, så har jag allas storlekar uppskrivna, så hojta till.
Generellt kör vi utan tryck utöver föreningsloggan. Men vill spelarna ha övrigt tryck, rekommenderar vi initialerna.
Rapportera